فراخوان صدر و چارچوب هماهنگی برای تظاهرات همزمان در بغداد

نماینده صدر با شرکت در تظاهرات منطقه سبز گفت که تظاهرکنندگان هرگز از خواسته‌های خود دست نمی‌کشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بغداد پایتخت عراق و تعدادی دیگری از استان‌های این کشور امروز جمعه 21 مرداد، شاهد تظاهرات سازماندهی‌شده توسط هواداران مقتدی صدر از یک سو و گروه‌های وابسته به ایران موسوم به «چارچوب هماهنگی» از سوی دیگر است.

خبرنگار «العربیه» گزارش داد سرویس‌های امنیتی عراق با هدف پیش‌‌گیری از هر گونه رویداد غیرقابل پیش‌بینی به بستن برخی ورودی‌های منطقه سبز بغداد اقدام کردند.

نماینده صدر در تظاهرات منطقه سبز گفت که تظاهرکنندگان به هیچ وجه از خواسته‌های خود دست نمی‌کشند.

همزمان مقتدی صدر، رهبر جنبش صدری‌ها تظاهرکنندگان «چارچوب هماهنگی» وابسته به ایران را به رفتار مسالمت‌آمیز فراخواند.

صدر در توییتی نوشت که تظاهرات هواداران «چارچوب هماهنگی» باید به اصلاحات در کشور کمک کند و نباید در حمایت از کابینه‌های ناکارآمد باشد.

او از هواداران «چارچوب هماهنگی» خواستار کمک به تغییر در عراق شد اما حساب هواداران این گروه را از رهبران آن جدا دانست.

نیروهای امنیتی در منطقه سبز بغداد
نیروهای امنیتی در منطقه سبز بغداد

پیش از آن، رهبران جنبش صدری‌ها از هواداران خود خواسته بودند برای تجمعات گسترده در استان‌ها آماده شوند. این جنبش همچنین از هواداران خود خواسته بود درخواست‌هایی برای انحلال پارلمان عراق به قوه قضاییه این کشور ارسال کنند.

پیش از این نیز یک فراخوان مشابه از سوی «چارچوب هماهنگی» وابسته به ایران برای تظاهرات در نزدیکی ساختمان ریاست جمهوری در بغداد برای آنچه آنها «حمایت از حقوق اساسی، حفاظت از نهادهای دولتی و تسریع در تشکیل دولت جدید عراق» عنوان کردند، مطرح شده بود.

این در حالی است که حامیان جنبش صدر برای دومین هفته متوالی به تحصن خود در مقابل ساختمان پارلمان ادامه می‌دهند.

این جنبش اعلام کرد تا هنگام تحقق خواسته‌های خود از جمله انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودرس به اعتراض پیوسته در بغداد ادامه خواهد داد.

تظاهرات هواداران صدر در بغداد
تظاهرات هواداران صدر در بغداد

در همین رابطه، فرماندهی عملیات بغداد بستن پل معلق از منطقه کراده به سمت منطقه سبز را برای تدارک تظاهرات هواداران چارچوب هماهنگی آغاز کرد.

یکی از رهبران چارچوب هماهنگی گفت که این گروه امروز به دنبال درگیری با حامیان جنبش صدر در منطقه سبز نیست.

وبگاه خبری «بغداد الیوم» به نقل از علی الفتلاوی یکی از رهبران این گروه نوشت که هدف از تظاهرات چارچوب هماهنگی حمایت از «مشروعیت، قانون اساسی» و ممانعت از اخلال در فعالیت نهادهای دولتی است.

حسن ناظم، سخنگوی دولت و وزیر فرهنگ عراق نیز با بیان اینکه دولت از نیروهای سیاسی برای گفتگو دعوت مجدد می‌کند، گفت، دولت عراق دولتی خدمتگزار فراتر از تقسیم‌بندی‌های سیاسی و جناحی بوده و هیچ تفاوتی میان جریان‌های سیاسی قائل نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید