«چارچوب هماهنگی» خطاب به صدر: مخالف اخلال در قوه قضائیه و پارلمان عراق هستیم

مقتدی صدر از شورای عالی قضایی خواست تا پس از پایان مهلت قانونی پارلمان را منحل اعلام کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

«چارچوب هماهنگی» شیعیان در واکنشی غیر مستقیم به مقتدی صدر، رهبر جنبش صدری‌ها اعلام کرد که با هرگونه اخلال در کار قوه قضائیه و پارلمان عراق که مانع انجام وظابف قانونی آنها شود، مخالف است.

این ائتلاف شیعی چهارشنبه 19 مرداد در بیانیه‌ای خواستار تعهد به «مشروعیت قانون اساسی» و دفاع از روند «دموکراسی» در عراق شد.

چارچوب هماهنگی همچنین بر ادامه گفت‌وگوها برای تشکیل دولت برای غلبه بر چالش‌ها تاکید کرد.

انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات

مقتدی صدر اوایل روز چهارشنبه از شورای عالی قضایی خواست پارلمان را پیش از پایان هفته آینده منحل اعلام کند. او تاکید کرد که حامیانش به تحصن خود در مجاورت پارلمان در منطقه سبز بغداد ادامه خواهند داد.

صدر خاطرنشان کرد که جناح‌های سیاسی هنوز بر سهمیه‌بندی‌های سیاسی و ادامه فساد اصرار ورزیده و تسلیم خواسته مردم برای انحلال پارلمان نمی‌شوند.

رهبر جریان صدر از «مقامات ذیصلاح قضایی به‌ویژه رئیس شورای عالی قضایی» خواست تا پس از پایان مهلت کوتاهی که قانون اساسی آن را تعیین کرده است، برای انتخاب رئیس جمهوری، تعیین نخست‌وزیر و تشکیل دولت وارد عمل شده و مسیر قانونی را اصلاح کند.

او همچنین افزود: «قوه قضائیه باید پس از این همه تخلفات در اجرای قانون اساسی حداکثر تا پایان هفته آینده پارلمان را منحل و به رئیس جمهوری وقت تعیین تاریخ برگزاری انتخابات زودهنگام مشروط را محول کند».

صدر تاکید کرد: « در این مدت معترضان به تحصن خود ادامه خواهند داد، اما در صورت ناامید کردن مجدد مردم، معترضان موضع دیگری خواهند داشت».

در همین حال منابع العربیه فاش کردند که دادگاه فدرال عراق هفته آینده به شکایت حقوقدانان برای انحلال پارلمان رسیدگی خواهد کرد.

اعتراض علیه نامزدی السودانی

درخواست انحلال پارلمان توسط صدر پس از آن صورت گرفت که حامیان صدر در اواخر ژوئیه به منطقه سبز یورش بردند و وارد پارلمان شدند. هواداران صدر پس از آن با ادامه تحصن در اطراف پارلمان عراق با تعیین محمد شیاع السودانی از سوی «چارچوب هماهنگی» شیعیان وابسته به جمهوری اسلامی ایران برای پست نخست‌وزیری، مخالفت کرده و دست به اعتراض زدند.

عراق از زمان برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در اکتبر 2021، تاکنون به‌دلیل ناتوانی ائتلاف‌های سیاسی عمده این کشور در انتخاب رئیس جمهوری جدید، نخست‌وزیر و تشکیل دولت در بن‌بست کامل سیاسی به‌سر می‌برد.

جنبش صدر خواهان یک دولت «اکثریت ملی» در ائتلاف با سنی‌ها و کردها است، در حالی که مخالفان آن در «چارچوب هماهنگی» وابسته به ایران خواستار تقسیم نهادهای قدرت بر مبنای سهمیه‌بندی فرقه‌ای و سیاسی هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید