سازمان ملل: حوثی‌ها مانع رسیدن کمک‌های بشردوستانه به نیازمندان در یمن هستند

بر اساس گزارش سازمان ملل، محدودیت‌های «بوروکراتیک» حوثى‌ها بر 5.5 میلیون نفر که نیاز مبرم به کمک‌های بشردوستانه در یمن دارند، تاثیر منفی گذاشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل اعلام کرد محدودیت‌های اعمال شده علیه کارکنان سازمان ملل توسط حوثی‌ها مانع ارسال کمک‌های بشردوستانه به نیازمندان در یمن در سه ماهه دوم سال 2022 شده است.

این دفتر پنج‌شنبه 20 مرداد گزارش داد، شبه‌نظامیان حوثی‌ در مجموع 532 بار مانع رسیدن کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل به مردم یمن شدند.

در گزارش این دفتر آمده که حدود 89 درصد از این کارشکنی‌ها و ممانعت‌ها در مناطق تحت کنترل این گروره شبه‌نظامی رخ داده است.

این نهاد بین‌المللی افزود که در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها، عملیات و فعالیت‌هایی که نیاز به سفر کارکنان زن دارد برای همه آژانس‌های بشردوستانه بسیار دشوار شده است، زیرا مقامات محلی حوثی‌ها می‌خواهند یک «محرم» یعنی مردی از بستگان امدادگر زن هنگام سفر در ماموریت‌های میدانی او را همراهی کند و این مانع، به لغو اغلب کارهای میدانی امدادرسانی منجر شده است.

این گزارش خاطرنشان کرد که حوثی‌ها همچنین محدودیت‌های دیگری در فعالیت امدادگران در داخل و خارج یمن اعمال کردند که بر عملکرد آنها در یمن تاثیر منفی گذاشته است.

گزارش سازمان ملل تاکید دارد که چالش‌های پیش روی کار میدانی، بازدیدها و ارسال کمک‌ها، مانند ممانعت از حرکت کارکنان و کالاهای بشردوستانه در داخل یمن، منع صدور مجوز سفر یا تاخیر و لغو ماموریت‌ها، در سراسر مناطق تحت کنترل حوثی‌ها بسیار شایع است.

طبق گزارش مذکور، این ممانعت‌ها در مناطق تحت کنترل دولت قانونی مانند مارب، ابین و لحج که فرهنگ عشایری در آنها رایج است نیز اعمال می‌شود.

در گزارش سازمان ملل آمده است که شورای عالی مدیریت و هماهنگی امور بشردوستانه وابسته به حوثی‌ها طی صدور بخشنامه‌ای از همه امدادگران یمنی اعم از کسانی که با سازمان ملل، سازمان‌های بین‌المللی یا سازمان‌های غیردولتی کار می‌کنند، خواسته است تا قبل از اشتغال در هر گونه فعالیت امدادگری یا سفر برای چنین فعالیتی از حکومت حوثی‌ها مجوز کسب کنند. این شرط امدادگرانی که به خارج از کشور یا از صنعا به عدن سفر می‌کنند را شامل می‌شود.

بر اساس این گزارش، محدودیت‌های «بوروکراتیک» حوثى‌ها بر 5.5 میلیون نفر که نیاز مبرم به کمک‌های بشردوستانه در یمن دارند، تاثیر منفی گذاشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید