حمله مسلحانه و گروگانگیری در یک بانک در لبنان

مهاجم مسلح خواهان بازپس‌گیری 209 هزار دلار سپرده مسدود شده خود در بانک فدرال لبنان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع امنیتی و رسانه‌های لبنانی اعلام کردند که فردی مسلح، پنجشنبه 20 مرداد به هدف بازپس‌گیری 209 هزار دلار سپرده‌های مسدود شده‌اش، تعداد 8 نفر از کارمندان و مشتریان یک شعبه بانک را به گروگان گرفته است.

به گفته این منابع، شعبه «بانک فدرال» در خیابان الحمرا در غرب بیروت از سوی فردی ناشناس هدف یورش و گروگانگیری جمعی از کارکنان و مشتریان قرار گرفت.

شاهدان عینی نیز تاکید کردند که مهاجم قبل از گروگانگیری، 3 گلوله هشدار‌دهنده شلیک کرد و ماده آتش‌زایی را در اختیار داشته و تهدید به خودسوزی و آتش‌زدن بانک کرده است.

رسانه‌های محلی گزارش دادند که یک سپرده‌گذار که با بانک فدرال تعامل داشت قبل از تیراندازی و گروگان‌گیری، خواهان بازپس‌گیری مبلغ 209 هزار دلار سپرده خود در این بانک شد.

نیروهای امنیت عمومی لبنان در جریان این حمله مسلحانه به بانک قرار گرفته و تیم‌هایی از ارتش لبنان به سمت این شعبه در خیابان الحمراء حرکت کرده و منطقه را به محاصره خود درآوردند.

در ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، فردی به نام «بسام» درون بانک را نشان می‌دهد که با حمل اسلحه و در دست داشتن سیگار درخواست‌ آزادی گروگان‌ها را رد می‌کند.

طی این ویدیو، یکی از کارمندان بانک از گروگانگیر می‌خواهد که به دو مشتری اجازه خروج بدهد.

لبنان از سال 2019 درگیر بحران اقتصادی فراگیری شده است به طوری که بانک جهانی این بحران را بدترین بحران مالی در جهان از سال 1850 توصیف کرده است.

بانک‌های این کشور به‌دلیل این بحران فراگیر، محدودیت‌های شدیدی بر پرداخت‌های دلاری به مشتریان ایجاد کرده‌اند.

این محدودیت‌ها مانع دریافت سپرده سپرده‌گذاران لبنانی از بانک‌ها شده است. از سوی دیگر به‌دلیل کاهش 90 درصدی ارزش لیره لبنان، سپرده‌های مردم با پول این کشور ارزش خود را کاملا از دست داده است.

در همین رابطه، شعب بانکی در این کشور پیوسته شاهد درگیری میان مشتریان و کارمندان بانکی بوده است.

با این حال بانک مرکزی لبنان هر از چندگاهی با تعیین سقف زمانی معینی پرداخت مبلغ ناچیزی از سپرده‌های دلاری را اعلام می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید