مقتدی صدر خواستار انحلال پارلمان عراق و تعیین زمان انتخابات زودهنگام شد

معترضان عراقی متحصن در بغداد به دخالت‌های ایران در امور داخلی کشور خود معترضند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقتدی صدر، رهبر جریان صدری پس از پایان مهلت‌های انتخاب رئیس جمهوری و نخست‌وزیر در عراق، از شورای عالی قضایی این کشور خواست پارلمان را طی یک هفته منحل اعلام کرده و زمانی را برای برگزاری انتخابات زودهنگام تعیین کند.

صدر چهارشنبه 19 مرداد از شورای عالی قضایی عراق خواست بدون تاثیر پذیرفتن از فشارها در راستای تصحیح فرایند سیاسی اقدام کند.

او همچنین در توییتی از شورای عالی قضایی در کشورش خواستار آن شد تا برهم صالح، رئیس جمهوری عراق را به تعیین زمان برگزاری انتخابات زودهنگام موظف کند.

این روحانی شیعی عراقی چهارشنبه گذشته نیز برای انحلال پارلمان کنونی و اجرای انتخابات زودهنگام در کشورش فراخوان داده بود، اما در این‌باره گفت هنوز تصمیمی برای مشارکت یا عدم مشارکت در انتخابات زودهنگام نگرفته‌ است.

در مقابل نوری المالکی، رئیس ائتلاف «دولت قانون» تاکید کرد که «اعلام انحلال پارلمان یا برگزاری انتخابات زودهنگام جز با برگزاری جلسات مجلس نمایندگان امکان‌پذیر نخواهد بود».

تظاهرات در پارلمان عراق

این تحول پس از آن صورت می‌گیرد که طی روزهای اخیر پارلمان عراق و منطقه سبز بغداد صحنه تجمعات و اعتراضات گسترده طرفداران مقتدی صدر بود که با نامزدی محمد شیاع السودانی که از سوی «هیئت هماهنگی» برای تصدی پست نخست‌وزیری در عراق معرفی شده، مخالفند.

تظاهرکنندگان علاوه بر اعتراض به نامزدی السودانی و دخالت‌های ایران در امور داخلی عراق، به سرسپردگی برخی افراد نظیر نوری المالکی، نخست‌وزیر پیشین عراق به تهران و همچنین اظهارات او در فایل‌های صوتی افشا شده و اتهام‌زنی‌هایش علیه مقتدی صدر و دیگر احزاب و شخصیت‌های سیاسی معترضند.

با تداوم تحصن‌ها و اعتراضات در پیرامون پارلمان عراق رهبر جریان صدری گفت که انحلال پارلمان به خواسته مردم، سیاست‌مداران و نخبگان تبدیل شده و دیگر جایگزینی ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید