الکاظمی: جناح‌های سیاسی عراق گزینه‌‌ای غیر از گفتگو با یکدیگر ندارند

مقتدی صدر اوایل ماه جاری به‌رغم داشتن اکثریت پارلمانی خواستار انحلال پارلمان فعلی و برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق اظهار داشت که برای جناح‌های سیاسی عراق هیچ گزینه‌ای غیر از گفتگو با یکدیگر وجود ندارد.

الکاظمی چهارشنبه 19 مرداد در حالی که هواداران مقتدی صدر در مجاورت پارلمان به تحصن خود ادامه می‌دهند، تاکید کرد جناح‌های سیاسی باید برای حل بحران انسداد سیاسی در کشور تلاش کنند.

وی در بیانیه‌ای که دفتر رسانه‌ای نخست‌وزیر در توییتر منتشر کرد، افزود: «من آرزو می‌کنم همه با تمام قدرت برای رفع انسداد سیاسی تلاش کنند و برای حل اختلافات وارد گفتگو شوند».

وی همچنین افزود: «ما چاره‌ای جز گفتگو نداریم، هزار سال گفتگو بهتر از لحظه‌ای است که با همدیگر درگیر شویم».

هواداران مقتدی صدر برابر پارلمان عراق
هواداران مقتدی صدر برابر پارلمان عراق

بحران سیاسی

این در حالی است که حامیان جنبش صدر کماکان به تحصن خود در منطقه سبز بغداد در اعتراض به نامزدی محمد شیاع السودانی از سوی «چارچوب هماهنگی» برای نخست‌وزیری ادامه می‌دهند.

مقتدی صدر اوایل ماه جاری به‌رغم داشتن اکثریت پارلمانی خواستار انحلال پارلمان فعلی و برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق شد.

او گفت که هنوز تصمیمی برای شرکت در انتخابات نگرفته است.

تظاهرات هواداران جریان صدر در منطقه سبز بغداد
تظاهرات هواداران جریان صدر در منطقه سبز بغداد

از زمان اعلام نتایج آخرین انتخابات پارلمانی عراق در اکتبر 2021، این کشور به‌دلیل اختلاف میان احزاب سیاسی اصلی برای دستیابی به توافق درباره پست ریاست جمهوری و معرفی نامزدی برای نخست‌وزیری، دچار بن‌بست سیاسی شده است.

هواداران جنبش صدر از روز شنبه برای نشان دادن اعتراض خود به شرایط کشور کنترل ساختمان پارلمان را در دست گرفتند. صدری‌ها با نامزدی محمد شیاع السودانی (52 ساله) توسط «چارچوب هماهنگی»، از گروه‌های وابسته به رژیم ایران مخالف هستند.

مقتدی صدر با اعلام استعفای 73 تن از نمایندگان وابسته به خود مخالفان خویش را تحت فشار قرار داد و تشکیل دولت توسط رقبا را تقریبا غیر ممکن کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید