دولت یمن: حوثی‌ها طی مدت آتش‌بس 150 میلیارد ریال از درآمدهای نفتی را غارت کردند

وزیر اطلاع‌رسانی یمن شبه‌نظامیان حوثی وابسته به ایران را مسئول عدم پرداخت حقوق کارمندان دولت دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت یمن شامگاه دوشنبه 17 مرداد شبه‌نظامیان حوثی را به غارت 150 میلیارد ریال از درآمدهای مشتقات نفتی دریافتی از طریق بندر الحدیده متهم کرد.

به گفته معمر الاریانی، وزیر اطلاع‌رسانی یمن، غارت این اموال از 2 آوریل، زمان برقراری آتش‌بس بشردوستانه تا هفته گذشته صورت گرفته است.

وزیر اطلاع‌رسانی یمن در سخنانی تاکید کرد که این مبلغ برای پرداخت حقوق 6 ماه کارمندان دولت در مناطق تحت کنترل شبه‌نظامیان حوثی کافیت می‌کرد.

الاریانی، شبه‌نظامیان حوثی وابسته به ایران را مسئول عدم پرداخت حقوق کارمندان دولت دانست.

او افزود، حوثی‌ها پس از حمله به صنعا پایتخت یمن، نهادهای دولتی، بانک‌ها، خزانه عمومی و ذخایر نقدی کشور را غارت کرده و هنوز هم به چپاول درآمدهای گمرکی، مالیاتی و زکات ادامه می‌دهند و همه این اموال را برای برنامه‌های جنگی خود هزینه می‌کنند.

الاریانی با تاکید بر اینکه دولت قانونی یمن در تمام ادوار گفتگو تمایل خود را برای پرداخت حقوق کارمندان دولتی و بازنشستگان در صورت کنترل بر درآمدهای دولتی در مناطق تحت نفوذ حوثی‌ها اعلام کرده است، گفت: «در نشست استکهلم دولت با امتیاز دهی یک جانبه به حوثی‌ها با سازوکار نماینده سازمان ملل برای پرداخت حقوق کارمندان در ازای دریافت بخشی از درآمدهای بنادر الحدیده، سلیف، راس عیسی موافقت کرد.»

او خاطرنشان کرد که شبه‌نظامیان حوثی از آغاز آتش‌بس سازمان ملل تاکنون، 150 میلیارد ریال از درآمدهای مشتقات نفتی که از طریق بندر الحدیده دریافت می‌شد را غارت کرده‌اند. به گفته الاریانی این مبالغ هنگفت برای پرداخت حقوق 6 ماه کارکنان دولت در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها کفایت می‌کرد.

وی خاطرنشان کرد که دولت به‌طور یکجانبه پرداخت حقوق تعدادی از بخش‌ها و بازنشستگان غیرنظامی را در مناطق تحت کنترل شبه‌نظامیان حوثی آغاز کرده بود، اما حوثی‌ها مانع این روند شدند و از گردش پول ملی در مناطق تحت کنترل خود جلوگیری کردند.

وزیر اطلاع‌رسانی یمن گفت، سیاست‌ حوثی‌ها فقیر کردن مردم، گرسنه نگه داشتن شهروندان، استفاده از آنها به عنوان ابزار جنگ و تجارت با درد و رنج آنهاست.

الاریانی از جامعه بین‌المللی، نهادهای جهانی و فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن خواست با موانع اجرای توافقنامه پرداخت حقوق کارکنان دولت برخورد کرده و حوثی‌ها را با هدف اجرای آن توافقنامه تحت فشار قرار دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم