برقراری آتش‌بس میان اسرائیل و «جهاد اسلامی»؛ آرامش در غزه حکمفرما شد

رئیس‌جمهوری آمریکا از آتش‌بس میان اسرائیل و گروه جهاد اسلامی در غزه استقبال و دو طرف را به اجرای کامل آن تشویق کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

پس از اجرایی‌شدن توافق آتش‌بس میان ارتش اسرائیل و گروه «جهاد اسلامی»، آرامش به غزه در ساعات اولیه روز دوشنبه 17 مرداد بازگشت.

در آخرین تحولات درگیری میان دو طرف، ارتش اسرائیل در «آخرین ضربه» خود، به مرکز «حطین» وابسته به جهاد اسلامی در «خان یونس» حمله کرد و از سوی دیگر، آژیرهای هشدار نیز در جنوب اسرائیل به صدا درآمدند.

مصر به‌عنوان پیشنهاد ‌دهنده و حامی این آتش‌بس در بیانیه‌ای، بر ضرورت آتش‌بس کامل و تعهد قاهره برای تلاش جهت آزادی خالد عواوده و بسام السعدی دو گروگان فلسطینی تاکید کرد.

درگیری‌ها بین دو طرف پیش از اجرای آتش‌بس افزایش یافته بود. اسرائیل دو مرکز در نوار غزه را مورد هدف بمباران خود قرار داد و جهاد اسلامی نیز موشک‌های خود را به سوی فرودگاه «بن‌گوریون» در تل‌آویو، شهرک‌های اطراف نوار غزه و مرکز اسرائیل شلیک کرد.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز از آتش‌بس ميان اسرائیل و گروه جهاد اسلامی در غزه استقبال و دو طرف را به اجرای کامل آن تشویق کرد.

بایدن در بیانیه‌ای اعلام کرد، واشینگتن در سه روز گذشته و در چارچوب «تشویق به حل سریع این درگیری» با اسرائیل، مقامات فلسطینی و چندین کشور دیگر در منطقه همکاری کرد.

او در این زمینه افزود: «همگی طرف‌ها را به اجرای کامل آتش‌بس دعوت کرده و از آن‌ها می‌خواهیم با کاهش درگیری‌ها، روند ورود سوخت و کمک‌های بشردوستانه به غزه را تضمین کنند.»

رئیس‌جمهوری آمریکا از کشته‌ و زخمی‌شدن غیرنظامیان در غزه ابراز تاسف کرد، اما مسئول این حوادث را به صورت مشخص تعیین نکرد.

او در این زمینه تصریح کرد، «گزارش‌ها درباره کشته‌شدن غیرنظامیان در غزه» چه به‌دلیل «حملات اسرائیل به مراکز وابسته به جهاد اسلامی» بوده، یا چه در نتیجه «ده‌ها موشک جهاد اسلامی که بر اساس گزارش‌ها بعضی از آنها در داخل غزه سقوط کرده‌اند» بوده باشد، «یک تراژدی است.»

به گزارش خبرگزاری «رویترز» و «خبرگزاری فرانسه»، بایدن که ماه گذشته به خاورمیانه منطقه سفر کرده بود، در اظهارات خود افزود: «همانگونه که در جریان سفر اخیر خود به اسرائیل و کرانه باختری تصریح کرده بودم، اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها، هر دو سزاوار زندگی در امنیت و برخورداری برابر از آزادی، رفاه و دموکراسی هستند.»

موشک‌های شلیک‌شده از غزه به‌ سوی اسرائیل
موشک‌های شلیک‌شده از غزه به‌ سوی اسرائیل

به‌دنبال سه روز درگیری‌های خشونت‌آمیز که منجر به کشته‌شدن 44 فلسطینی شد، گروه جهاد اسلامی موافقت خود را برای آتش‌بس با اسرائیل اعلام کرد.

وزارت بهداشت فلسطین، روز یک‌شنبه خبر داده بود که شمار کشته‌شدگان عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه به 44 تن و تعداد مجروحان به 360 نفر افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، در میان کشته‌شدگان 15 کودک و 4 زن نیز وجود دارد.

اسرائیل، جمعه 14 مرداد، عملیاتی نظامی را علیه گروه جهاد اسلامی آغاز کرد که در جریان آن دو نفر از فرماندهان جهاد اسلامی کشته‌ شدند. در پاسخ به این عملیات نظامی، این گروه نیز ده‌ها موشک به‌سوی شهرهای اسرائیلی پرتاب کرد.

محمود عباس، رئیس‌ تشکیلات خودگردان فلسطین، یک‌شنبه 16 مرداد، از اقدامات مصر برای اجرایی‌شدن آتش‌بس در کرانه باختری استقبال کرد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی فلسطین «وفا»، عباس در اظهارات خود عنوان کرد، این اقدامات «به آرام‌کردن اوضاع و کاهش رنج ناشی از این اقدامات خصمانه برای مردم فلسطین، چه در قدس، غزه یا سایر سرزمین‌های فلسطینی کمک می‌کند.»

دفتر یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل نیز تایید کرد که آتش‌بس با گروه جهاد اسلامی در نوار غزه، شب یک‌شنبه آغاز شده بود.

ارتش اسرائیل، شب یک‌شنبه در اقدامی که با بیانیه‌ پیشین خود در تضاد بود، پیش از اجرای آتش‌بس از ساعت 20:30 به‌وقت گرینویچ، حملاتی را علیه مراکز وابسته به جهاد اسلامی در غزه انجام داد.

حملات ارتش اسرائیل به غزه
حملات ارتش اسرائیل به غزه

ارتش اسرائیل پیشتر اعلام کرده بود، اندکی پس از آغاز آتش‌بس، حملاتی را علیه برخی مراکز جهاد اسلامی انجام داده است.

ارتش این کشور، بعدها این بیانیه را تصحیح کرده و تاکید کرد، حملات خود را در ساعت 23:25 به‌وقت محلی انجام داده است.

ارتش اسرائیل در این بیانیه خاطرنشان کرد: «این آخرین ضربه ارتش اسرائیل پیش از آتش‌بس است.»

آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش اسرائیل، روز گذشته، پایان «حمله هوایی» اسرائیل که پیشتر برای هدف قرار دادن مراکز وابسته به جهاد اسلامی در تمامی نوار غزه برنامه‌ریزی شده بود را اعلام کرد.

ادرعی در توییتی تصریح کرد: «هواپیماها و بالگردهای جنگی، پهپادها و دیگر ابزارهای حمله زمینی، حملاتی را علیه جهاد اسلامی انجام دادند.»

محمد الهندی، رئیس بخش سیاسی جهاد اسلامی پیشتر در بیانیه‌ای با اشاره به جزئیات این آتش‌بس اعلام کرده بود: «بر چارچوب اعلامیه مصر برای این آتش‌بس توافق شد. قاهره نیز متعهد شده است که برای آزادی بسام السعدی و خلیل العواوده، دو گروگان فلسطینی اقداماتی را انجام خواهد داد.»

مصر پیشتر خواستار آغاز آتش‌بس كامل و دوجانبه در غزه، از ساعت 23:30 به‌وقت فلسطین شده بود.

یک مقام مربوط در این زمینه افزود، مصر در چارچوب تمایل خود برای پایان دادن به تنش‌های فعلی و با هدف مهار درگیری‌ها در نوار غزه، تماس‌های خود با تمام طرف‌ها را دو چندان کرد.

قاهره نیز به تعهد خود به انجام اقدامات لازم برای آزادی العواوده و انتقال او به بیمارستان اشاره کرد.

مصر همچنین اعلام کرد، برای آزادی بسام السعدی در سریع‌ترین وقت ممکن، اقدام خواهد کرد.

منابع «العربیه» یک‌شنبه خبر داده بودند، دو طرف فلسطینی و اسرائیلی با آتش‌بسی که توسط مصر پیشنهاد داده شده بود، موافقت کردند.

این منابع افزودند، «حماس با آتش‌بس موافقت کرده و با فرماندهان میدانی جهاد اسلامی رایزنی کرده است.»

یائیر لاپید، شامگاه یک‌شنبه و پیش از آغاز آتش‌بس، با تاکید بر این‌که «اهداف عملیات نظامی در غزه محقق شده و سودی در ادامه آن نیست»، در اظهاراتی گفت: «آسیب‌های ادامه عملیات نظامی در غزه بیش از منافع آن خواهد بود.»

عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهوری مصر هم شنبه خاطرنشان کرده بود، قاهره برای جلوگیری از خارج شدن اوضاع غزه از کنترل، در تماس دائم با همه طرف‌ها است.

او در این اظهارات تاکید کرد که مصر به‌دنبال پایان این بحران است.

یک منبع امنیتی مصری نیز تصریح کرد، قاهره از همه طرف‌ها خواسته است با خویشتن‌داری، از گسترش دامنه عملیات و وخیم‌تر شدن اوضاع جلوگیری کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید