پیشنهاد مصر برای برقراری آتش‌بس در غزه

«تایمز اسرائیل»: جهاد اسلامی با پیشنهاد مصر مخالفت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع فلسطینی فاش کردند که قاهره پیشنهادی را برای برقراری آتش‌بس در غزه از شامگاه دوشنبه 17 مرداد ارائه کرده است.

این منابع به «العربیه» گفتند که مصر در حال ارتباط با طرف‌های اسرائیلی و فلسطینی در راستای آتش‌بس بشردوستانه بوده و قاهره هم اکنون نیز سرگرم مذاکره با هدف برقراری آتش‌بس بشردوستانه در نوار غزه است.

مصر پیشتر اعلام کرد که تلاش‌های میانجی‌گری‌اش، تداوم داشته و متوقف نخواهد شد و محور آن، جلوگیری از تشدید تنش میان اسرائیل و گروه‌های فلسطینی پس از بمباران نوار غزه است.

روزنامه «تایمز اسرائیل»، یکشنبه 16 مرداد به نقل از «کانال 13» اسرائیل نوشت که تل‌آویو با پیشنهاد مصر درمورد آتش‌بس موافقت کرده اما جهاد اسلامی فلسطین این پیشنهاد را رد کرده است.

در این گزارش آمده است که دو تاریخ پیشنهادی برای شروع آتش‌بس وجود دارد که نخست ساعت شش صبح دوشنبه (فردا) و دیگری ساعت سه بامداد سه‌شنبه، است؛ بدون این که مشخص باشد کدام یک از این دو تاریخ، انتخاب خواهد شد.

حل بحران

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، شنبه گفت که کشورش برای جلوگیری از خارج شدن از کنترل اوضاع در غزه، در تماس دائم با همه طرف‌ها است.

یک منبع امنیتی مصری با بیان این که تلاش‌های میانجی‌گری قاهره از روز جمعه ادامه دارد، گفت: «امیدواریم برای بازگرداندن آرامش، هر چه زودتر به توافق برسیم.»

یک منبع رسمی دیگر از افزایش تماس‌های مصر با دو طرف برای پایان دادن به تشدید تنش و کنترل أوضاع خبر داده و تاکید کرد قاهره از همه طرف‌ها خواست، خویشتن‌داری کنند تا اوضاع وخیم‌تر نشده و دامنه عملیات گسترش نیابد.

آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش رژیم اسرائیل تاکید کرد: «رئیس ستاد ارتش به ارتش دستور داد تا با انتقال به وضعیت اضطراری، اتاق عالی عملیات ریاست ستاد را فعال سازد.»

ارتش اسرائیل تاکید کرد که عملیات هدف قرار دادن جهاد اسلامی، هنوز به پایان نرسیده است.

در همین راستا، بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل یکشنبه اعلام کرد که عملیات در غزه تا احیای آرامش و ثبات، تداوم خواهد داشت.

نخست وزیر اسرائیل نیز گفت عملیات تا هر زمانی که لازم باشد، ادامه خواهد یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید