حمله شبه‌نظامیان‌ حوثی به شهروندان یمنی؛ هشدار درباره احتمال فروپاشی آتش‌بس

فرستاده سازمان ملل متحد سه روز پیش آتش‌بس بشردوستانه در یمن را برای دو‌ ماه دیگر تمدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان حقوق بشری «سام» در هشداری اعلام کرد، ادامه حملات شبه‌نظامیان حوثی علیه غیرنظامیان به‌ویژه در شهر «تعز»، می‌تواند منجر به پایان آتش‌بس بشردوستانه‌ای شود که پیشتر توسط سازمان ملل متحد در یمن منعقد شده بود.

سام در بیانیه‌ای اعلام کرد، حملات حوثی‌ها از جمله دو‌ عملیات اخیر تک‌تیراندازی که روز‌ جمعه، دو غیرنظامی در شهر تعز‌‌ را مورد هدف قرار داد، تهدیدی علیه آتش‌بس سازمان ملل متحد است.

این بیانیه افزود، این دو‌ عملیات تک‌‌تیراندازی تنها 48 ساعت پس از آن صورت گرفت که دو‌ غیرنظامی‌ ‌بر اثر تیراندازی شبه‌نظامیان‌ حوثی کشته شدند.

فرستاده سازمان ملل متحد سه روز پیش از آن‌ نیز آتش‌بس بشردوستانه در یمن را برای دو‌ ماه دیگر تمدید کرده بود.

بیانیه سازمان سام‌ افزوده است، شبه‌نظامیان حوثی به‌وسیله این اقدامات خلاف تعهدات خویش، به‌دنبال این هستند که شروط خود برای پایبندی به آتش‌بس را افزایش داده و‌ با توجه به این‌که جامعه بین‌المللی به دنبال موفقیت این اقدام سازمان ملل است، حوثی‌ها با سوءاستفاده از آن، در پی‌ تحقق اهداف سیاسی خود تحت عنوان «مزیت‌های بشردوستانه و‌ اقتصادی» هستند.

این بیانیه بر ضرورت مداخله جامعه جهانی و ‌‌ارائه حمایت کامل از شهروندان غیرنظامی تاکید کرده و خواستار اعمال فشار از سوی‌ جامعه جهانی برای پایان دادن به آسیب‌های پیاپی علیه غیرنظامیان شده است.

سازمان سام همچنین خواستار تشکیل کمیته‌ حقیقت‌یاب درباره پیامد اقدامات صورت گرفته علیه این‌آتش‌بس شده است.

تشکیل کمیته «نظارت بین‌المللی برای حمایت از توافق آتش‌بس که کشورهای بی‌طرف بر آن نظارت کنند» یکی‌دیگر از خواسته‌های این نهاد حقوق‌ بشری بود.

این‌ خواسته به‌ عنوان گامی مقدماتی برای یافتن راه‌ حل ‌نهایی، پایان درگیری‌ها در یمن و برقراری صلح پایدار در این کشور در نظر گرفته شده است.

مرکز‌ حقوق بشر «تی‌اچ‌سی‌آر» روز گذشته از کشته‌شدن‌ یک‌ غیر نظامی و مجروح‌شدن پنج‌ نفر دیگر از جمله دو‌ کودک در شهر تعز خبر‌ داد.

به گفته این مرکز حقوق بشری، تمام قربانیان این حادثه توسط تک‌تیراندازهای حوثی هدف قرار گرفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید