ده‌ها کشته و مجروح در پی‌ حملات اسرائیل به نوار غزه

ارتش اسرائیل: برای یک هفته از نبرد در غزه آماده می‌شویم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در تداوم شلیک راکت‌ها از نوار غزه به سوی اسرائیل، پرتاب موشک‌ها به سمت تل آویو آغاز شد و آژیر خطر در این شهر و منطقه النقب به صدا درآمد.

تصاویری که سحرگاه شنبه 15 مرداد منتشر شد، نشان داد که سامانه «گنبد آهنین»، راکت‌های شلیک شده توسط گروه های فلسطینی به سمت اسرائیل را پس از موجی از حملات هوایی جمعه به غزه که منجر به کشته‌شدن 10 نفر از جمله یک کودک پنج ساله شد، رهگیری کرد.

Advertisement

خبرنگار «العربیه» پیشتر گزارش داد که آژیرهای خطر در مرکز اسرائیل بویژه در عسقلان شنیده شد و پناهگاهها گشوده و تیم‌های آمبولانس، آمادگی خود را اعلام کردند.

اسرائیل ضمن اعلام این‌که تنش‌ها با غزه تا چندین روز ادامه خواهد داشت تصریح کرد که موشک‌های پرتاب شده از سوی غزه، آسیب‌هایی در پی نداشته است.

ارتش اسرائیل طی بیانیه‌ای اعلام کرد، برای یک هفته از نبرد در غزه آماده می‌شویم.

در بیانیه ارتش اسرائیل آمده است که شب گذشته، 30 حمله هوایی به 40 هدف با استفاده از 55 موشک در غزه انجام داده است.

در ادامه همین بیانیه ارتش تاکید شد: سامانه پدافندی «گنبد آهنین»، 60 گلوله و موشک را با موفقیت 95 درصدی رهگیری و منهدم کرد.

همزمان روزنامه «تایمز اسرائیل» گزارش داد که درپی ازدحام جمعیت برای فرار از موشک‌های شلیک شده توسط جنبش جهاد اسلامی، چهار نفر به شکل جزئی زخمی شده و یک نفر هم به دلیل استرش بیش از حد به بیمارستان انتقال یافت.

گردان‌های قدس، شاخه مسلح جهاد اسلامی، اعلام کرد که جمعه به عنوان بخشی از «واکنش اولیه» خود به قتل یکی از فرماندهان ارشد جهاد اسلامی در جریان حملات اسرائیل به غزه، بیش از 100 موشک به سمت اسرائیل شلیک کرده است.

عملیات «طلوع فجر»

از سویی بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل اعلام کرد که اسرائیل عملیات «طلوع فجر» را برای ناکام گذاشتن عملیات گروه جهاد آغاز کرده است و افزود «هر کسی ما (اسرائیل) را تهدید کند نابود خواهد شد.»

او با تاکید بر این که دستگاه‌های امنیتی اسرائیل به‌شکل ممتازی فعالیت می‌کنند، افزود اسرائیل هیچ‌گونه تهدیدی علیه خاک خود را نمی‌پذیرد. گانتز در عین حال تاکید کرد که تل‌آویو «مسئول هیچ جنگی در غزه نیست اما از آن هراسی نخواهد داشت.»

از جهتی یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد که ارتش این کشور با انجام حملاتی علیه مواضع جنبش جهاد، عملیات خود را با هدف مهار «تهدید جدی» آغاز کرد.»

ارتش اسرائیل پیش‌تر جمعه اعلام کرده بود که نیروهای ویژه و یگان‌های توپخانه‌ای آن اهدافی متعلق به جنبش جهاد را در نوار غزه بمباران کردند که به کشته شدن تیسیر الجعبری یکی از فرماندهان ارشد این گروه انجامید.

آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش اسرائیل گفت که رئیس ستاد کل ارتش این کشور به ارتش دستور داده تا در حالت آماده‌باش قرار گیرند و اتاق عالی عملیات فرماندهی ارکان را بگشایند.

در همین رابطه خبرنگار «العربیه» گفت که ارتش اسرائیل 25000 نفر از سربازان دخیره این کشور را به‌دلیل تنش‌ها با غزه فراخوانده است.

کشته‌شدن 15 نفر

شایان ذکر است حمله پهپادی روز جمعه ارتش اسرائیل به غزه به کشته شدن 15 نفر انجامید و در این راستا سخنگوی ارتش اسرائیل تاکید کرد که عملیات پیشگیرانه آن علیه جنبش جهاد در غزه هنوز پایان نیافته است.

از سویی وزارت بهداشت غزه در بیانیه خود اعلام کرد که در بمباران منطقه خان‌یونس توسط اسرائیل یک شهروند فلسطینی کشته و یک نفر زخمی شد.

ریچارد هشت، سخنگوی ارتش اسرائیل به رسانه‌ها گفت: «بر اساس ارزیابی ما، 15 نفر در این عملیات کشته شدند. وی تاکید کرد که عملیات «هنوز به پایان نرسیده است» و آن را «حمله پیشگیرانه» به یکی از رهبران ارشد جنبش توصیف کرد.

این حملات پس از آن صورت گرفت که اسرائیل بسام السعدی، یکی از فرماندهان برجسته جهاد اسلامی را در جریان یورش به شهر جنین در کرانه باختری دستگیر کرد و در پی آن تمامی چاده‌های غزه و برخی جاده‌های اطراف ان را بست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید