ادامه حملات هوایی اسرائیل به غزه و بروز درگیری در نزدیکی رام‌الله

قاهره به عنوان میانجی‌گر تاریخی میان اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در غزه، این بار نیز به دنبال ایفای نقش میانجی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

غزه همچنان شاهد تداوم حملات هوایی اسرائیل است که اقدام متقابل «جهاد اسلامی» در شلیک رگباری از موشک‌ها به سوی اسرائیل را به دنبال داشت.
خبرنگار «العربیه» شنبه 15 مرداد از بروز درگیری میان ارتش اسرائیل و معترضان فلسطینی در نزدیکی ورودی شمالی شهر رام الله خبر داد.
در همین حال روزنامه «تایمز اسرائیل» روز شنبه گزارش داد که یائیر لاپید، نخست‌وزیر و بنی گانتز، وزیر دفاع، عملیات نظامی در نوار غزه را مورد ارزیابی قرار دادند
این روزنامه به نقل از بیانیه دفتر لاپید نوشت: «نخست‌وزیر و وزیر دفاع در مورد پیشرفت به دست آمده در عملیات و تداوم مطابق برنامه آن، گفت‌وگو کردند
به نوشته این روزنامه، طرفین ساعاتی بعد برای نشستی دیگر به مقر ارتش اسرائیل در تل آویو خواهند رفت.
خبرگزاری فلسطینی «وفا» شنبه گزارش داد که در پی حملات اسرائیل به مناطق مختلف شهر غزه، 13 غیرنظامی از جمله کودکان و زنان به درجات مختلف، زخمی شدند.
خبرنگار «العربیه» نیز از زخمی‌شدن 3 اسرائیلی بر پی سقوط راکت در داخل شهرکی یهودی‌نشین در مرزهای نوار غزه خبر داد.

افزایش شمار کشته‌شدگان به 12 نفر

این در حالی است که وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد شمار کشته‌شدگان حملات اسرائیل به نوار غزه، به 12 نفر شامل یک دختر پنج ساله و 84 زخمی افزایش یافت.
ارتش اسرائیل اما خاطرنشان کرد این عملیات به کشته شدن 15 شبه‌نظامی فلسطینی منجر شد.
اسرائیل ضمن اعلام آغاز عملیات «پیشگیرانه» علیه «جهاد اسلامی»، تاکید کرده بود که این گروه پس از چند روز تنش در مرز غزه، در حال برنامه ریزی برای یک حمله قریب الوقوع بود.
تل‌آویو همچنین از دستگیری 19 نفر از عوامل جهاداسلامی در کرانه باختری اشغالی و دستگیری یک نفر دیگر خبر داد.
اسرائیل و جهاد اسلامی، کشته شدن تیسیر الجعبری از فرماندهان ارشد این گروه در حمله روز جمعه به ساختمانی در غرب شهر غزه را تایید کردند.
شایان ذکر است جهاد اسلامی با توصیف حملات اسرائیل به عنوان «اعلان جنگ»، اقدام به شلیک رگباری از موشک‌ها به سوی اسرائیل کرد.

احتمال تکرار جنگ 2021

تداوم شلیک راکت از سوی جهاد اسلامی و حملات هوایی اسرائیل در شنبه، نگرانی از تکرار جنگ 11 روزه در مه 2021 که به ویرانی غزه و مخفی‌شدن بسیاری از اسرائیلی‌ها در پناهگاه‌ها انجامید را افزایش داده است.
تشدید تنش و میانجی‌گری
از سویی یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل جمعه در سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد که «اسرائیل به دنبال درگیری گسترده‌تر در غزه نیست، اما بیمی از وقوع آن ندارد.»
در پی موشک‌پراکنی‌های جهاد اسلامی، آژیرهای خطر در سرتاسر جنوب اسرائیل به صدا درآمدند، بدون این که گزارش فوری از تلفات یا خسارات عمده داده شود اما اطلاعات کنونی، بیانگر این است که سامانه دفاعی «گنبد آهنین» اسرائیل، بسیاری از موشک‌های شلیک شده از غزه را رهگیری و منهدم کرده است.
مسئولان مناطق مرزی اسرائیل از اهالی خواستند در نزدیکی پناهگاه‌های گشوده شده در تل آویو بمانند.

میانجی‌گری مصر

در همین حال، مقامات مصری به «خبرگزاری فرانسه» در غزه گفتند که قاهره به عنوان میانجی‌گر تاریخی میان اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در غزه، این بار نیز به دنبال ایفای نقش میانجی است و ممکن است ظرف ساعات آینده، میزبان هیئتی از جنبش جهاد اسلامی باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید