موافقت مشروط «چارچوپ هماهنگی» با برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق

صدر پیشتر در سخنرانی خود خواستار انحلال پارلمان عراق و برگزاری انتخابات زودهنگام شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آن که مقتدی صدر رهبر جریان صدری‌ها در سخنرانی خود خواستار انحلال پارلمان عراق و برگزاری انتخابات زودهنگام شد، حامیان و هواداران این جریان برای ششمین روز متوالی به تحصن خود در پارلمان عراق ادامه می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، ائتلاف موسوم به «چارچوب هماهنگی» که از شیعیان وابسته به ایران است، پنج‌شنبه 13 مرداد موضع خود را درباره انتخابات زودهنگام که توسط مقتدی صدر پیشنهاد شده مشخص کرد.

«چارچوب هماهنگی»، روز گذشته تاکید کرد که از هر روندی که قانون اساسی عراق برای رسیدگی به بحران‌های سیاسی و حفظ منافع مردم در نظر گرفته، از جمله انتخابات زودهنگام كه همه ائتلاف‌های سياسی آن را تایید كنند، حمایت خواهد کرد.

«چارچوب هماهنگی» در بیانیه خود افزود: «باید فضای امن برای اجرای انتخابات زودهنگام فراهم شود و قبل از هر چیز باید به نهادهای قانون اساسی احترام گذاشت و نباید در کار آن اخلال وارد شود».

در بیانیه آمده است: «سقف خواسته‌های ما قانون، قانون اساسی و منافع مردم عراق است».

چارچوب هماهنگی جلسه‌ای را برای بحث و بررسی خواسته‌های مقتدی صدر برای برگزاری انتخابات زودهنگام و انحلال پارلمان عراق برگزار کرده بود.

پیشتر برخی اطلاعات و گزارش‌ها مبنی بر وجود گفت‌وگوهای محرمانه بین «چارچوب هماهنگی» و جریان صدری‌ها فاش شده بود.

خبرنگار «العربیه» در بغداد پیشتر گزارش داده بود که چارچوب هماهنگی نسبت به برگزاری انتخابات زودهنگام انعطاف نشان داده است.

او افزود که احزاب موجود در «چارچوب هماهنگی» نمی‌خواهند که مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق بماند.

گفتنی است که صدر چهارشنبه 12 مرداد در سخنرانی خود خواستار انحلال پارلمان عراق و برگزاری انتخابات زودهنگام شده بود.

صدر تاکید کرد که گفت‌وگو با مخالفانش سودی ندارد.

عراق از زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در اکتبر سال گذشته تاکنون از یک بحران سیاسی پیچیده‌ که مانع تشکیل دولت و تعیین رئیس جمهوری و نخست وزیر شده است، رنج می‌برد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید