تجمع گسترده حامیان مقتدی صدر در منطقه سبز بغداد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هزاران هوادار مقتدی صدر، رهبر جنبش صدری‌ها، جمعه 14 مرداد با تدابیر شدید امنیتی، از 4 استان در مرکز میدان مراسم و جشن‌ها واقع در منطقه سبز تجمع کردند.

معترضان از طریق این تجمع بزرگ در بغداد، خواستار تاکید مجدد بر خواسته‌های مقتدی صدر و قدرت نمایی مقابل مخالفان این گروه هستند.

امنیت نمازگزاران توسط نیروهای امنیتی و کمیته ویژه تظاهرات جنبش صدر تامین می‌شود.

حمایت الحلبوسی از صدر

در همین حال محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق امروز حمایت خود را از برگزاری انتخابات پارلمانی و محلی در یک بازه زمانی مورد توافق ائتلاف‌های سیاسی و در راستای منافع عالی ملی کشور اعلام کرد.

الحلبوسی در حساب توییتر خود نوشت که نمی‌توان اراده مردم را برای برگزاری انتخابات زودهنگام که مقتدی صدر خواستار آن بود نادیده گرفت.

از سوی دیگر صالح محمد العراقی، یکی از مشاوران و اعضای برجسته جنبش صدرها نیز بار دیگر خواستار انحلال پارلمان عراق و برگزاری انتخابات زودهنگام شد.

انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام

مقتدی صدر روز چهارشنبه در سخنانی خواستار انحلال پارلمان عراق و برگزاری انتخابات زودهنگام شده بود.

او گفت در حالی که کشور در یک بحران سیاسی که روز به روز پیچیده تر به سر می‌برد، گفت‌وگو با مخالفانش هیچ سودی ندارد.

او شنبه در اولین سخنرانی خود پس از آغاز تحصن هوادارانش مقابل پارلمان گفت: «مطمئنم که اکثر مردم عراق از کل طبقه حاکمه از جمله برخی افراد از جریان صدری‌ها خسته شده‌اند».

موضع «چارچوب هماهنگی»

«چارچوب هماهنگی» که از شیعیان وابسته به ایران است، پنج‌شنبه 13 مرداد موضع خود را درباره انتخابات زودهنگام که توسط مقتدی صدر پیشنهاد شده مشخص کرد.

«چارچوب هماهنگی»، روز گذشته تاکید کرد که از هر روندی که قانون اساسی عراق برای رسیدگی به بحران‌های سیاسی و حفظ منافع مردم در نظر گرفته، از جمله انتخابات زودهنگام كه همه ائتلاف‌های سياسی آن را تایید كنند، حمایت خواهد کرد.

«چارچوب هماهنگی» در بیانیه خود افزود: «باید فضای امن برای اجرای انتخابات زودهنگام فراهم شود و قبل از هر چیز باید به نهادهای قانون اساسی احترام گذاشت و نباید در کار آن اخلال وارد شود».

در بیانیه آمده است: «سقف خواسته‌های ما قانون، قانون اساسی و منافع مردم عراق است».

عراق از زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در اکتبر سال گذشته تاکنون از یک بحران سیاسی پیچیده‌ که مانع تشکیل دولت و تعیین رئیس جمهوری و نخست وزیر شده است، رنج می‌برد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید