بحران عراق؛ احتمال حمله شبه‌نظامیان ایران به نیروهای آمریکایی

سپاه قدس احتمالاً محاسبه می‌کند که اگر به اندازه کافی آمریکایی‌ بکشد و هزینه حضور را بالا ببرد، ممکن است بتواند آمریکا را از عراق بیرون کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وبگاه «خطرات بحران‌ساز» در گزارشی به تحلیل این موضوع پرداخته که چگونه در واکنش به بحران سیاسی فزاینده در عراق، رژیم ایران ممکن است نیروهای نیابتی خود را به حمله به اهداف آمریکایی و متحدین آنها در خاورمیانه تشویق کند.

اخیرا تنش میان ائتلاف شیعی هوادار ایران با طرفداران مقتدی صدر در عراق بالا گرفته است. اسماعیل قاآنی، فرمانده «نیروی قدس» سپاه پاسداران ایران، روز 27 ژوئیه ظاهرا به منظور «تنش‌زدایی» به بغداد سفر کرد، اما بنا بر گزارش‌ها موفقیتی در این راستا کسب نکرد.

به گزارش «خطرات بحران‌ساز»، سپاه قدس پس از شکست در متحد کردن نیروهای سیاسی عراق، ممکن است تلاش کند نیروهای شبه‌نظامی تحت حمایت ایران در عراق را به حمله به نیروهای آمریکایی تشویق کند. به گفته این وبگاه، از این حملات سه هدف احتمالی برای رژیم ایران متصور است.

اول اینکه رسانه‌های وابسته به سپاه و کانال‌های رسانه‌ای نیابتی آن اسرائیل، اردن، ناتو، آمریکا و بریتانیا را متهم به «بی‌ثبات» کردن عراق کرده‌اند. سپاه قدس احتمالاً به دنبال استفاده از این روایت و ترتیب دادن حملات نیابتی علیه آمریکا و شرکای آن برای منسجم کردن نیروهای سیاسی عراق و عقب راندن جبهه صدر است.

دوم اینکه رژیم ایران تلاش خواهد کرد با فشار بر واشینگتن آن را مجبور به خروج نیروهای آمریکایی از منطقه کند. سپاه قدس احتمالاً محاسبه می‌کند که اگر به اندازه کافی آمریکایی‌ بکشد و هزینه‌های حضور ایالات متحده در منطقه را بدون ایجاد درگیری بزرگ‌تری افزایش دهد، ممکن است بتواند آمریکا را از عراق بیرون کند.

سوم اینکه تشکیلات سیاسی عراق از لحاظ تاریخی در پاسخ به مداخله خارجی، از جمله مداخله آمریکا و ترکیه در خاک عراق، متحد شده است. واکنش احتمالی آمریکا به حملات سپاه قدس می‌تواند صدر را برای «مقابله با دخالت خارجی» در عراق تحت فشار قرار داده و او را از مواضع سیاسی فعلی خود عقب براند.

با نظر به این موارد، «خطرات بحران‌ساز»، از دولت بایدن می‌خواهد تا به تهران هشدار دهد که هرگونه حمله‌ به نیروهای آمریکایی یا متحدان آمریکا در منطقه، با واکنش شدید کاخ سفید روبرو خواهد شد.

به گفته این وبگاه، دولت بایدن نباید تصور کند که واکنش شدید به ایران باعث از ریل خارج شدن مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای 2015 با ایران موسوم به «برجام» می‌شود، چرا که اگر رژیم ایران بو ببرد که واشینگتن ترجیح می‌دهد در این باره دست به عصا راه برود، تعرضات خود را در عراق افزایش خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید