دبیرکل اوپک به «العربیه»: کمبود سرمایه‌گذاری در بخش نفت نگران‌کننده است

هیثم الغیص: سرمایه‌گذاری در زمینه نفت به 450 میلیارد دلار در سال کاهش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هیثم الغیص، دبیرکل اوپک نسبت به معضل بزرگ ناشی از جریان ناکافی سرمایه‌گذاری در بخش نفت در سطح جهان، هشدار داد.

دبیرکل «اوپک» پنج‌شنبه 13 مرداد در مصاحبه اختصاصی با «العربیه»، با اشاره به این که کمبود ظرفیت مازاد تولید، ناقوس خطر را برای سال‌های آینده به صدا در می‌آورد، افزود:«مداخله در بازارهای نفت در راستای تضمین توازن بازار و عدم‌تأثیرگذاری بر قیمت‌ها انجام می‌شود.

الغیص خاطرنشان کرد:«اوپک پلاس، یگانه عامل توازن و شفافیت در بازار نفت است».

به گفته او، کمبود سرمایه‌گذاری در بخش نفت، ناقوس خطر را به صدا درآورده زیرا سرمایه‌گذاری‌ها از 600 میلیارد دلار در سال، به 450 میلیارد دلار کاهش یافته است.

نگرانی اعضای اوپک‌پلاس

اعضای اوپک‌پلاس چهارشنبه، نگرانی خود را به ویژه از ناکافی بودن سرمایه‌گذاری در بخش حفاری و تولید و تاثیر منفی آن بر تامین عرضه کافی در بازار به منظور پاسخگویی به تقاضای فزاینده پس از سال 2023، ابراز کردند.

بر اساس بیانیه نشست روز گذشته، این نگرانی از سوی کشورهای غیر تولیدکننده نفت و غیر عضو در اوپک پلاس و همچنین برخی از کشورهای عضو اوپک و برخی از اعضای اوپک پلاس خارج از اوپک نیز ابراز شد.

در سی و یکمین نشست وزرای نفت کنسرسیوم اوپک‌پلاس، داده‌های بازار نفت که بیانگر تغییر و توسعه مداوم و اهمیت ارزیابی مستمر شرایط بازار بود، مورد بررسی قرار گرفت.

حاضران در این نشست تاکید کردند که کاهش شدید ظرفیت‌های مازاد تولید، استفاده از این ظرفیت‌ها با رعایت احتیاط فراوان را در واکنش به اختلالات شدید عرضه، ایجاب می‌کند.

آنها خاطرنشان کردند: «کمبود شدید سرمایه‌گذاری در صنعت نفت، امکان دسترسی به ظرفیت‌های تولید مازاد در تمام مراحل زنجیره قیمت‌ها در این صنعت (اکتشاف و تولید، فرآوری و حمل و نقل، پالایش و توزیع) را محدود کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید