تظاهرات خشم‌آلود خانواده‌های قربانیان در سالروز انفجار بندر بیروت

بخش‌های دیگری از سیلوی نیمه‌ویران بندر بیروت در دریا ریزش کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در دومین سالگرد انفجار هولناک بندر بیروت که پایتخت لبنان را در 4 اوت 2020 لرزاند، تظاهرات خشم‌آلودی پنج‌شنبه 13 مرداد از سوی خانواده قربانیان این انفجار به راه افتاد که خواستار تحقیق در مورد این حادثه شد که به کشته شدن بیش از 200 نفر انجامیده است.

خبرنگار «العربیه» از بیروت گزارش داد: «خانواده قربانیان این انفجار، تابوت نمادین قربانیان آن را بردوش گرفته و با سر دادن شعارهای در مورد لزوم محاکمه مسئولان این انفجار، راه‌پیمایی کردند».

ادامه ریزش سیلوی بندر بیروت

همزمان با تظاهرات خشم‌آلود صدها لبنانی در سالروز وقوع این انفجار مهیب، بخش‌های دیگری از سیلوی بزرگ ویران شده بندر بیروت، پنج‌شنبه دچار ریزش شد و در آب دریا فرو ریخت.

به گفته خبرنگار «العربیه»، بخش شمالی سیلوی بندر بیروت، شکننده‌تر است.

ریزش امروز، چهار روز پس از فروریختن دو بخش دیگر سیلوی بندر بیروت رخ می‌دهد که به گفته کارشناسان، بخش عمده موج انفجار را گرفت و بدین ترتیب مانع ویرانی بخش غربی پایتخت و بروز ویرانی شبیه به بخش شرقی آن شد.

دو هفته پیش نیز آتش‌سوزی در شمال سیلوی نیمه‌ویران بندر بیروت به وقوع پیوست که به گفته مسئولان و کارشناسان، ناشی از تخمیر ذخایر غلات در اثر دما و رطوبت بالا بود.

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، مقامات لبنانی چند روز پیش هشدار دادند که بخش شمالی این سیلو در معرض «خطر فروپاشی» است.

بندر بیروت (رويترز)
بندر بیروت (رويترز)

شایان ذکر است که بندر بیروت در چهارم اوت 2020 شاهد انفجار مهیبی ناشی از انفجار در انبار نیترات آمونیوم بود که بیش از 200 کشته و و 6500 زخمی برجای گذاشت و خسارات زیادی به بندر و شماری از محله‌های پایتخت وارد شد.

تحقیقات قضایی که ماه‌هاست به دلیل دخالت‌های سیاسی و طرح شکایات قضایی از سوی شماری از متهمان این پرونده از جمله نمایندگان کنونی مجلس و وزرای سابق علیه طارق البیطار بازپرس قضایی پرونده انفجار بندر بیروت، به حالت تعلیق درآمده و تا این لحظه عملا هیچ پیشرفتی نداشته است.

وقوع این فاجعه، بحران اقتصادی بی‌سابقه‌ای را تشدید کرد که از پاییز 2019 ادامه یافته و اکثریت مردم لبنان را زیر خط فقر قرار داده و بر سرعت مهاجرت به‌ویژه در میان اقشار جوان که در جست‌وجوی فرصت‌های جدیدی هستند، افزوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید