ائتلاف دولت قانون: فراکسیون‌های سیاسی عراق با برگزاری انتخابات مجدد موافقت نمی‌کنند

مقتدی صدر، چهارشنبه 12 مرداد به انحلال پارلمان عراق و برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور فراخوان داده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یکی از اعضای ائتلاف «دولت قانون» به رهبری نوری المالکی پنج‌شنبه 13 مرداد گفت که فراکسیون‌های سیاسی کرد و سنی و «چارچوب هماهنگی شیعیان» با دعوت مقتدی صدر رهبر جنبش صدری‌ها برای اعلام انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات پارلمانی مجدد موافقت نخواهند کرد.

فاضل موات، از اعضای این ائتلاف، در بیانیه‌ای که شامگاه چهارشنبه از دفتر این ائتلاف منتشر شد، گفت: «نوعی سردرگمی و بی‌ثباتی در تعیین اهداف در خواسته‌های جنبش صدری‌ها وجود دارد».

او گفت که موضوع انتخاب مجدد در شرایط کنونی آسان نیست و همچنین جناح‌های سیاسی مانند کردها و اهل سنت و «چارچوب هماهنگی شیعیان» که به قول خود «بزرگترین فراکسیون» را نمایندگی می‌کند، درخواست صدری‌ها را نمی‌پذیرند.

مقتدی صدر، چهارشنبه 12 مرداد به انحلال پارلمان عراق و برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور فراخوان داد.

صدر گفت که هنوز تصمیم شرکت یا عدم شرکت در انتخابات را نگرفته است.

او همزمان با تلاش‌ها برای انجام گفت‌وگوهای ملی در عراق، طی سخنانی گفت مادامی که مردم پیام خود را در انتخابات اخیر بیان کرده‌اند انجام چنین گفت‌وگوهایی بی‌فایده است.

او در عین حال تاکید کرد که خون‌ریزی را نمی‌پذیرد، خواهان سلطه نیست و تنها برای اصلاح در عراق می‌کوشد که جز با فداکاری محقق نمی‌شود.

رهبر جریان صدری از تحصن‌کنندگان در محوطه پارلمان و منطقه سبز بغداد خواست تا محقق شدن خواسته‌هایشان در مکان‌های خود بمانند. او همچنین از نیروهای امنیتی و کسانی که این قیام را پشتیبانی می‌کنند قدردانی کرد.

این روحانی شیعی عراقی، نوری المالکی، نخست‌وزیر پیشین عراق که فایل‌های صوتی اخیر او افشا و جنجال‌برانگیز شده است را به‌طور ضمنی به توطئه‌چینی برای ترور خود متهم کرد.

صدر همچنین به‌طور ضمنی دستگاه قضایی عراق را به تبرئه کسانی که در پرونده‌های فساد نقش دارند، متهم کرد.

او در ادامه با بیان این‌که اصلاحات از درون جریان صدری شکل گرفته و قیام در عراق از میان صدری‌ها برخاسته است مردم عراق را پیوستن به فرآیند اصلاحات دعوت کرد.

صدر همچنین رفتارهای به گفته او «توطئه‌گرانه» را مانعی در مقابل فرآیند سیاسی و عامل کارشنکی‌ها در روند دست‌یابی به اکثریت پارلمانی دانست.

در همین راستا حیدر العبادی، نخست‌وزیر سابق عراق از مواضع مقتدی صدر که در سخنرانی او بیان شد ابراز حمایت کرده و خواستار اصلاح نظام سیاسی در عراق و تقویت حکومت مبتنی بر حاکمیت قانون شد.

منابع عراقی چهارشنبه اعلام کرده بودند که ائتلاف موسوم به «هیئت هماهنگی» متشکل از گروه‌ها و احزاب وابسته به ایران، هادی العامری، رئیس ائتلاف الفتح را مامور رایزنی با مقتدی صدر کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید