فراخوان‌ برای انجام تحقیقات بین‌المللی در آستانه سالگرد انفجار بندر بیروت

روند تحقیقات داخلی در لبنان به ریاست قاضی طارق البیطار هنوز در مورد علل و عوامل بروز این انفجار به نتیجه نرسیده و از پایان سال 2021 به‌دلیل شکایت متهمان علیه این قاضی با مشکل مواجه شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کارشناسان مستقل سازمان ملل متحد و سازمان‌های برجسته حقوق بشر، چهارشنبه 12 مرداد در آستانه دومین سالگرد فاجعه انفجار بندر بیروت، از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواستند تحقیقات بین‌المللی را «بدون تأخیر» در مورد این انفجار آغاز کند.

بندر بیروت در 4 اوت 2020، شاهد انفجاری بزرگ بود که بیش از 200 کشته و 6500 زخمی برجای گذاشته و خسارات گسترده‌ای را به این تاسیسات بندری و مناطق نزدیک به آن وارد کرد.

به گفته مسئولان ذ‌یربط، این انفجار ناشی از انبار کردن غیر‌اصولی مقادیر زیادی نیترات آمونیوم در یکی از انبارهای بندر بوده است.

شش کارشناس در بیانیه‌ای مشترک گفتند: «این تراژدی یکی از بزرگترین انفجارهای غیرهسته‌ای در دوران معاصر بود، با این حال جهان هیچ اقدامی برای کشف علت وقوع آن انجام نداد.»

این کارشناسان افزودند: «در دومین سالگرد انفجار، ما احساس ناامیدی می‌کنیم، زیرا مردم لبنان همچنان منتظر اجرای عدالت بوده و ما هم خواستار آن هستیم که تحقیقات بین‌المللی، بدون تاخیر آغاز شود».

شایان توجه است که روند تحقیقات داخلی در لبنان به ریاست قاضی طارق البیطار در این خصوص هنوز به نتیجه نرسیده و از پایان سال 2021 به‌دلیل شکایت متهمان در این پرونده علیه بیطار با مشکل مواجه شده است.

11 سازمان بین‌المللی و داخلی حقوق بشر، از جمله دید‌بان حقوق بشر و عفو بین‌الملل، چهارشنبه خواستار تدوین قطعنامه‌ای شدند که «یک هیأت حقیقت یاب مستقل و بی‌طرف را بدون تأخیر به منظور تعیین مسئولیت دولت و افراد و حمایت از تحقق عدالت برای قربانیان، اعزام کند.»

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان نیز با ابراز همبستگی خود با خانواده قربانیان و مردم لبنان گفت:«دعا می‌کنم که خداوند با اعطای ایمان به تک تک افراد، به آنان آرامش بخشیده و آنها را با اجرای عدالت و روشن شدن حقیقتی که هرگز قابل پنهان شدن نیست، تسلی بخشد. امیدوارم لبنان با کمک جامعه جهانی به حرکت در راستای نوخواهی و نهضت ادامه دهد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید