فاکس نیوز: حزب‌الله فعالیت خود را در آمریکای لاتین افزایش می‌دهد

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد حزب‌الله نفوذ خود را تا شمال مکزیک و نزدیکی مرز آمریکا گسترش داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «فاکس نیوز» در گزارشی به بررسی این موضوع پرداخته که در حالی که دولت بایدن به هوای احیای توافق هسته‌ای با رژیم ایران چشمان خود را بر فعالیت‌های شرورانه آن بسته است، حزب‌الله که مهمترین نیروی نیابتی این رژیم است، فعالیت‌های خود را در آمریکای لاتین گسترش چشمگیری داده است.

به گفته این خبرگزاری، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد حزب‌الله نفوذ خود را تا شمال مکزیک و نزدیکی مرز آمریکا گسترش داده است. این سازمان اصالتا لبنانی که ایالات متحده و اتحادیه اروپا آن را به عنوان سازمانی تروریستی می‌شناسند، طی یک دهه گذشته با کارتل‌های مواد مخدر در سرتاسر آمریکای لاتین ارتباط برقرار کرده و اینک سر از مکزیک درآورده است.

وزارت دادگستری آمریکا ماه پیش اعلام کرد که ایالات متحده به اتهام قاچاق گسترده مواد مخدر خواستار استرداد آدالبرتو فروکتوسو کومپاران رودریگز، شهردار سابق آگیلیا و رهبر کارتل‌های متحد در میچوآکان مکزیک شده است.

بر اساس کیفرخواست، کومپاران رودریگز در کلمبیا با یک قاچاقچی مواد مخدر که گمان می‌رود با حزب‌الله در ارتباط باشد دیدار کرده است. وی و یکی از همکارانش به قاچاقچی گفته‌اند که می‌توانند صدها کیلوگرم متامفتامین برایش تهیه کنند، و در نهایت موافقت کردند 500 کیلوگرم متامفتامین را از مکزیک به تگزاس بفرستند و از آنجا به میامی منتقل کنند.

پس از دستگیری کومپاران رودریگز توسط مقامات گواتمالا، سازمان‌های مجری قانون در آمریکا و دیگر کشورها توانستند محموله مواد مخدر وعده داده شده را پیش از آنکه برای خرده‌فروشی وارد خیابان‌ها شود متوقف کنند. با این وجود، به گفته «فاکس نیوز»، این پرونده «نفوذ فزاینده» حزب‌الله در آمریکای لاتین را نشان داد.

حزب‌الله همچنین سابقه طولانی فعالیت در «منطقه سه‌مرز» میان آرژانتین، برزیل و پاراگوئه دارد. این سازمان اخیراً دامنه فعالیت خود را به ونزوئلا گسترش داده است. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در سال 2019 تاکید کرد که این سازمان تروریستی «سلول‌های فعال» در ونزوئلا ایجاد کرده است، که «تهدید امنیتی» برای آمریکا درست می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید