سعودی با استقبال از تمدید آتش‌بس یمن بر لزوم بازگشایی جاده‌های تعز تاکید کرد

وزارت خارجه فرانسه با ابراز حمایت خود از اعلام تمدید آتش‌بس یمن از حوثی‌ها خواست به تعهدات خود به مفاد آتش‌بس پایبند شده و نسبت به بازگشایی جاده‌های استان یمن اقدام کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه سعودی با تاکید بر اهمیت بازگشایی گذرگاه‌های بشردوستانه در استان تعز، از تمدید آتش‌بس در یمن به مدت دو ماه دیگر استقبال کرد.

بر اساس بیانیه‌ای که چهارشنبه 12 مرداد از سوی خبرگزاری رسمی سعودی «واس» منتشر شد، پادشاهی عربی سعودی از تلاش‌های هانس گروندبرگ، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن، در تحکیم پایبندی به آتش‌بس مورد حمایت سازمان ملل که در راستای ابتکار‌عمل مارس 2021 سعودی برای پایان دادن به بحران یمن و دستیابی به راه حل فراگیر سیاسی است، تقدیر کرد.

وزارت امور خارجه سعودی در این بیانیه بر موضع قاطع و حمایت ریاض از تضمین امنیت و ثبات جمهوری یمن و تحقق آرمان‌های مردم این کشور، تاکید ورزید.

در بیانیه وزارت خارجه سعودی ضمن بیان این که «هدف آتش‌بس در درجه اول، دستیابی به آتش‌بس دائمی و فراگیر در یمن و آغاز روند سیاسی میان دولت یمن و حوثی‌ها است» بر «اهمیت پایبندی حوثی‌ها به مفاد آتش‌بس کنونی و بازگشایی سریع جاده‌های تعز جهت کاستن از درد و رنج انسانی در این شهر و واریز درآمدها به بانک مرکزی یمن برای پرداخت حقوق غیرنظامیان» تاکید شده است.

 تعز - رويترز
تعز - رويترز

حمایت فرانسه از تمدید آتش‌بس یمن

وزارت خارجه فرانسه نیز چهارشنبه حمایت خود را از تمدید آتش‌بس یمن که توسط فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن اعلام شد، ابراز داشت.
در بیانیه وزارت خارجه یمن از شبه‌نظامیان حوثی خواسته شده ضمن پایبندی به تعهدات خود به مفاد آتش‌بس، نسبت به بازگشایی جاده‌های استان یمن اقدام کنند.

سازمان ملل متحد، شامگاه سه‌شنبه، اعلام کرد، طرف‌های یمنی توافق کردند که مهلت آتش‌بس را برای دو ماه دیگر تمدید کنند.

هانس گروندبرگ، در بیانیه‌ای گفت: «خوشحالم که اعلام کنم دو طرف توافق کردند که آتش‌بس را با همان شرایط قبلی به مدت دو ماه دیگر، از دوم اوت 2022 تا 2 اکتبر 2022 تمدید کنند.»

گروندبرگ افزود:«تمدید آتش‌بس، شامل تعهد طرفین جهت اجرای مذاکرات بیشتر برای دستیابی به توافقنامه آتش‌بس فراگیر در اسرع وقت است.»

او خاطرنشان کرد که تلاش‌‌های خود را با طرف‌های یمنی به‌منظور دستیابی هر چه سریعتر به توافق آتش‌بس گسترده افزایش خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید