زمینه‌سازی برای انجام گفت‌وگوهای ملی در عراق با حمایت سازمان ملل

رئیس جمهوری عراق در دیدار با نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد، راه‌های برون‌رفت از بحران کنونی و تضمین امنیت و ثبات عراق را مورد بحث و بررسی قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق در دیدار با آلینا رومانوفسکی، سفیر آمریکا در بغداد بر تلاش در راستای زمینه‌سازی برای اجرای گفت‌وگوی ملی در عراق تاکید کرد.

خبرگزاری عراق«واع»، چهارشنبه 12 مرداد به نقل از الاعرجی نوشت: «در تلاشیم تا زمینه لازم را برای گفت‌وگوی ملی در چارچوب «آشتی عراق» ایجاد کنیم که ضامن عدم خونریزی در عراق بوده و از عراق یکپارچه محافظت کند».

مشاور امنیت ملی عراق افزود: «مردم عراق قادر به حل مشکلات سیاسی خود که منشاء داخلی دارد، هستند».

این خبرگزاری به نقل از سفیر آمریکا نوشت که ایالات متحده در نحوه انتخاب مردم عراق که صرفا مربوط به خود آنهاست، دخالت نخواهد کرد.

مذاکرات برهم صالح با نماینده دبیرکل سازمان ملل

در همین زمینه، برهم صالح، رئیس جمهوری عراق چهارشنبه با جنین هنیس پلاسچارت، نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد، راه‌های برون‌رفت از بحران کنونی و تضمین امنیت و ثبات عراق را مورد بحث و بررسی قرار داد.

ریاست جمهوری عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این نشست، «زمینه‌سازی گفت‌وگو و همگرایی بین همه، برای یافتن راه حل‌های موثر که آرمان‌های شهروندان را برآورده می‌کند»، مورد بحث قرار گرفت.

به گفته رئیس جمهوری عراق، شرایط، مستلزم پایبندی به آرامش و مشارکت در «گفت‌وگوی صادقانه و تعامل با اوضاع سیاسی برای دستیابی به یک نقشه راه روشن است.»

بر اساس این بیانیه، پلاسچارت بر حمایت و تایید دفتر نمایندگی سازمان ملل از گفت‌وگو میان همه طرف‌ها و دستیابی به «روندهای ضامن حفظ امنیت و ثبات و تامین‌کننده نیازهای مردم عراق»، تاکید ورزید.

برهم صالح
برهم صالح

استقبال فرستاده سازمان ملل از فراخوان گفت‌وگو

در همین چارچوب، نمایندگی سازمان ملل متحد برای کمک به عراق با استقبال از فراخوان‌ها برای گفت‌وگو، از رهبران سیاسی کشور خواست، برای دستیابی به راه‌حل‌های فوری بحران کنونی، منافع ملی را در اولویت قرار دهند.

نمایندگی سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد که گفت‌وگوی هدفمند میان همه طرف‌های عراقی در حال حاضر از «ضرورت بیشتر نسبت به گذشته» برخوردار است.

این بیانیه افزود که رخدادهای اخیر، «خطر تشدید سریع تنش در این فضای سیاسی متشنج» را برجسته کرد.

این بیانیه با اشاره به این که عراق در غیاب گفت‌وگوی همه‌جانبه، تحت تاثیر منافع متضاد باقی خواهد ماند، خاطرنشان کرد که این امر، بی‌ثباتی بیشتر را به‌دنبال خواهد داشت.

دیدار برهم صالح و مصطفی الکاظمی

از سوی دیگر، برهم صالح، رئیس جمهوری عراق چهارشنبه با مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر دیدار کرد که طی آن، وضعیت عمومی کشور و تحولات سیاسی اخیر مورد بررسی قرار گرفت.

در این دیدار همچنین با تاکید بر اهمیت تضمین امنیت و ثبات، پایبندی به آرامش و تکیه بر گفت‌وگوی جدی و مسئولانه در مورد بحران کنونی، لزوم تدوین نقشه‌راه روشن و راه‌حل‌های حافظ منافع عالی ملی در راستای اطمینان‌بخشی به شهروندان و تحقق منافع و آرمان‌های آنها خاطرنشان شد.

اهمیت اتحاد جمعی، تحکیم صفوف ملی، تقویت جبهه داخلی و جلوگیری از هر گونه تشدید تنش مورد سوء‌استفاده بدخواهان کشور و مردم‌، هوشیاری و احتیاط در برابر اقدامات گروهک‌های تروریستی برای برهم زدن امنیت و ثبات کشور و حمایت از دستگاه‌های امنیتی کشور برای انجام کامل وظایف محوله، از دیگر محورهای مطرح شده در این دیدار بود.

گفت‌وگوهای الکاظمی و العامری

در همین راستا مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر کنونی عراق چهارشنبه در دیدار با هادی العامری، رئیس ائتلاف الفتح، تحولات اوضاع سیاسی و یافتن راه‌هایی برای برون‌رفت از بحران کنونی را بررسی کرد.

از سویی جریان صدری، دوشنبه با رد فراخوان هادی العامری، رئیس ائتلاف الفتح برای گفت‌وگو، خروج الفتح از ائتلاف «هیئت هماهنگی» را به مثابه پیش‌شرطی برای قبول این فراخوان اعلام کرد.

شایان توجه است که العامری پیشتر خواهان اجرای گفت‌وگو میان جریان صدری و «هیئت هماهنگی» برای تنش‌زدایی و جلوگیری از بروز فتنه شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید