استقبال مکرون از فراخوان الکاظمی برای حل بحران سیاسی عراق از طریق گفت‌وگو

رئیس جمهوری فرانسه در توئیتی به زبان عربی نوشت، عمیقا نگران وضعیت عراق است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه شامگاه سه‌شنبه 11 مرداد با ابراز «نگرانی شدید درباره وضعیت عراق»، گفت که با درخواست مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر این کشور برای «گفت‌وگو و مشورت» میان ائتلاف‌های سیاسی موافق است.

مکرون در توئیتی به زبان عربی نوشت: «من عمیقا نگران وضعیت عراق هستم. آرامش و خویشتن‌داری باید در این کشور حکمفرما شود. من با درخواست مصطفی الکاظمی نخست وزیراین کشور برای گفت‌وگو و مشورت در پاسخ به آرمان‌‎های عراقی‌ها موافقم».

Advertisement

الکاظمی پیشتر خواستار گفت‌وگوی ملی میان عراقی‌ها که شامل نمایندگانی از همه طرف‌های سیاسی جهت تهیه نقشه راه برای راه‌حل بحران سیاسی جاری شده بود.

نخست وزیر عراق از تظاهرکنندگان عراقی خواست تا نهادهای دولتی را تخلیه و نظم عمومی را رعایت کنند.

جنبش صدری‌ها، نامزدی محمد شیاع السودانی برای پست نخست وزیری دولت عراق را رد می کنند.

هواداران مقتدی صدر از روز شنبه گذشته تاکنون در مقر پارلمان تحصن کرده‌اند.

احزاب سیاسی عراقی از زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در اکتبر 2021 تاکنون پس از ماه‌ها مذاکره هنوز موفق به انتخاب رئیس جمهوری یا نخست وزیر جدید، نشدند.

هواداران مقتدی صدر، روز شنبه در پارلمان تحصن کردند و از سوی دیگر مخالفان سیاسی او نیز روز دوشنبه در بغداد تظاهرات کردند.

در همین حال الکاظمی در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: «جناح‌های سیاسی باید دور هم بنشینند، مذاکره کنند و به خاطر عراق و عراقی‌ها به تفاهم برسند».

محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق نیز از ابتکار نخست وزیر این کشور برای یافتن راه حلی برای برون‌رفت از بحران سیاسی این کشور، حمایت کرد.

حلبوسی در توییتی در توییتر نوشت: «ما بر اهمیت نشستن همه طرف‌های سیاسی پشت میز مذاکره و برداشتن گام‌های عملی برای حل بحران کنونی که منجر به برگزاری انتخابات پارلمانی و محلی بر اساس زمان‌بندی مشخص می‌شود، تاکید می‌کنیم.»‌

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید