آتش‌بس در یمن برای دومین بار متوالی تمدید شد

جو بایدن با استقبال از تمدید آتش‌بس از پادشاهی عربی سعودی قدردانی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل متحد، عصر سه‌شنبه، 11 مرداد، اعلام کرد، طرف‌های یمنی توافق کردند که مهلت آتش‌بس را برای دو ماه دیگر تمدید کنند.

هانس گروندبرگ، فرستاده سازمان ملل در امور یمن گفت که قبول تمدید مهلت آتش‌بس از سوی طرفین بر اساس شرایط توافق قبلی آن است.

در همین راستا جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا از تمدید آتش‌بس در یمن و «مرحله‌ای از آرامش بی‌سابقه» در این کشور، استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا به خبرنگاران گفت: «رئیس جمهوری ایالات متحده از اعلام تمدید آتش‌بس در یمن استقبال می‌کند».

بایدن گفت: «تمدید آتش‌بس در یمن گام مهمی است، اما در بلندمدت کافی نیست».

رئیس‌جمهوری آمریکا فاش کرد که «تمدید آتش‌بس در یمن یکی از موضوعات اصلی در گفت‌وگو با رهبران سعودی» در آخرین سفر خود بود.

او تاکید کرد که ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی و محمد بن سلمان ولی‌عهد این کشور بر تعهد خود به تمدید آتش‌بس در یمن تاکید کردند.

بایدن از رهبری پادشاهی عربی سعودی به دلیل تعهد به مذاکراتی که به تمدید آتش‌بس یمن منجر شد، تشکر کرد.

وی همچنین از نقش «رهبری عمان و سلطان هیثم بن طارق در دستیابی به تمدید آتش‌بس در یمن» قدردانی کرد.

هانس گروندبرگ، در بیانیه‌ای گفت: «خوشحالم که اعلام کنم دو طرف توافق کردند که آتش‌بس را با همان شرایط قبلی به مدت دو ماه دیگر، از دوم اوت 2022 تا 2 اکتبر 2022 تمدید کنند».

گروندبرگ افزود: «تمدید آتش‌بس شامل تعهد طرفین برای تشدید مذاکرات برای دستیابی به توافقنامه آتش‌بس گسترده در اسرع وقت است».

او خاطرنشان کرد، تلاش‌ خود را با طرف‌های یمنی برای دستیابی هر چه سریعتر به یک توافق آتش‌بس گسترده تشدید خواهد کرد.

او درباره پیشنهاد آتش‌بس گسترده‌تر بین طرفین یمنی افزود که پیشنهادهای طرفین را بررسی و «نظرات قابل توجهی» از سوی آنها دریافت کرده است.

نماینده سازمان ملل خاطر نشان کرد، توافقنامه آتش‌بس پیشنهادی مکانیسم باز کردن جاده‌ها در تعز و سایر استان‌ها و انجام بیشتر مقاصد سفر به و از فرودگاه صنعا و تامین سوخت و جریان منظم آن در بندر الحدیده را میسر خواهد کرد.

او همچنین خاطرنشان کرد، توافق تمدید آتش‌بس فرصتی برای مذاکره درباره آتش‌بس دائمی، امور اقتصادی و آماده سازی برای ازسرگیری روند سیاسی تحت نظارت سازمان ملل برای رسیدن به یک آتش‌بس پایدار و عادلانه در یمن فراهم می‌کند.

از سوی دیگر دولت یمن نیز به نوبه خود از اعلام نماینده سازمان ملل مبنی بر تمدید آتش‌بس برای دو ماه دیگر مطابق با شرایط قبلی استقبال کرد.

دولت یمن در بیانیه‌ای تصریح کرد که «هدف اصلی آتش‌بس متوقف کردن خونریزی‌ها و تسهیل حرکت آزادانه غیرنظامیان، جابجایی کالاها و ارائه خدمات بشردوستانه و تجاری در سراسر یمن است».

در بیانیه دولت یمن آمده است: «تسهیل سفر از طریق فرودگاه صنعا و ورود مشتقات نفتی از طریق بندر الحدیده از طرف دولت قانونی اجرا شد اما محاصره شهر تعز توسط شبه‌نظامیان حوثی همچنان ادامه دارد. هنوز 4 میلیون نفر از مردم آن استان از رفتار وحشیانه حوثی‌ها رنج می‌برند. شبه‌نظامیان حوثی با وجود گذشت چهار ماه از اجرایی‌شدن توافق هنوز به وعده‌های خود در رابطه با آتش‌بس عمل نکردند».

دولت یمن همچنین بر لزوم اجرای کامل شروط آتش‌بس، توقف همه موارد نقض‌های مکرر حوثی‌ها، انجام همه تعهداتی که در گذشته انجام نشد، رفع محاصره ظالمانه از مردم تعز، بازگشایی فوری جاده‌های اصلی در بقیه استان‌ها و اطمینان از پرداخت حقوق کارمندان و بازنشستگان در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها از درآمدهای بنادر الحدیده تاکید کرد.

دولت یمن بار دیگر بر «حمایت جدی از همه تلاش‌های سازمان ملل متحد و فرستاده ویژه آن جهت دستیابی به صلحی همه‌جانبه و عادلانه، مطابق با سه مرجع مورد توافق، که قطعنامه بین‌المللی 2216 از جمله مهم‌ترین آنهاست» تأکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم