طرح جنجالی جریان مقتدی صدر درباره نظام ریاست‌جمهوری در عراق

«الشرق‌ الاوسط» به نقل از منبع آگاه: صدر و جریان منتسب به او آگاهند که راهکار سیاسی کنونی مبتنی بر توافق جمعی و سهمیه‌بندی سیاسی، عملا بی‌فایده شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در بحبوحه تحولات سریع و پی در پی عراق، یک منبع نزدیک به جریان صدری از طرحی جنجالی خبر داد که مقتدی صدر می‌تواند در راستای بازسازی ساختار نظام سیاسی بکار برد.

این منبع به روزنامه «الشرق الاوسط» گفت که هنوز از ماهیت و شکل این طرح صدر اطلاعی در دست نیست.

وی همچنین افزود: «صدر و جریان منتسب به او آگاهند که راهکار سیاسی کنونی مبتنی بر توافق جمعی و سهمیه‌بندی سیاسی، عملا بی‌فایده شده است.»

به گفته او جریان صدری در حال حاضر طرحی را برای سازو کار نظام ریاست جمهوری و نه پارلمان، مد نظر دارد.

موانع محتمل

به پپیش‌بینی این منبع، این طرح سیاسی صدر به سادگی اجرایی نخواهد شد و با موانع بسیار و چه‌بسا غیر قابل عبور شامل مواضع منطقه‌ای و بین‌المللی، به‌رغم پذیرش مردم، مواجه خواهد شد.

وی همچنین افزود: «این طرح ممکن است با موانع دیگری از سوی مرجعیت نجف و اکثر نیروهای سیاسی که منافع حزبی آنها با رژیم کنونی، همسو است و همچنین پیچیدگی‌هایی در عرصه حقوقی و قانون اساسی نیز روبرو شود.

ورود به مجلس و تحصن نامحدود

شایان توجه است که در پی اقدام شنبه گذشته هواداران مقتدی صدر در ورود به صحن مجلس و اعلام تحصن نامحدود در اعتراض به نامزدی محمد شیاع السودانی از سوی ائتلاف «هیئت هماهنگی» وابسته به ایران برای پست نخست‌وزیری، فراخوان‌های متعددی برای خویشتن‌داری و تنش‌زدایی از أوضاع مطرح شد.

تشدید پیچیدگی‌ها

با توجه این تحولات به نظر می‌رسد که بحران سیاسی عراق پیچیده‌تر شده و ده ماه پس از انتخابات زودهنگام مجلس در اکتبر 2021، کشور با فلج کامل سیاسی به دلیل ناتوانی در انتخاب رئیس جمهوری جدید و تشکیل دولت روبرو شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید