هواداران «هیئت هماهنگی» پس از یورش به منطقه سبز بغداد در ورودی‌های آن چادر زدند

خبرنگار«العربیه» از وقوع درگیری میان معترضان طرفدار «هیئت هماهنگی» و نیروهای امنیتی در نزدیکی ورودی اصلی منطقه سبز خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با تداوم تحصن هواداران جریان صدری برای سومین روز متوالی در داخل ساختمان پارلمان و افزایش تعداد آنها، ائتلاف «هیئت هماهنگی» دوشنبه 10 مرداد از هواداران خود خواست تا از اطراف منطقه سبز بغداد عقب‌نشینی کنند.

همزمان صالح محمد العراقی، وزیر وابسته به جریان صدری، حمله معترضان هوادار «هئیت هماهنگی» به نیروهای امنیتی و نیروهای ضد شورش را «تاسف‌آور» توصیف کرد.

ساعاتی پیش نیروهای عراقی از ورود تظاهرکنندگان هوادار «هیئت هماهنگی» به منطقه سبز جلوگیری کردند که باعث شد آنها در مقابل منطقه سبز چادر بزنند.

خبرنگار«العربیه» از وقوع درگیری میان معترضان طرفدار «هیئت هماهنگی» و نیروهای امنیتی در نزدیکی ورودی اصلی منطقه سبز خبر داد و تاکید کرد که برخی از تظاهرکنندگان «هیئت هماهنگی» از پل معلق به طرف منطقه سبز در مرکز بغداد عبور کردند.

به گفته وی نیروهای کمکی و استحکامات نظامی نیز برای حفظ امنیت اطراف پارلمان و ساختمان نخست‌وزیری اعزام شدند.

تدابیر سخت‌گیرانه امنیتی

به گزارش خبرنگار «العربیه»، نیروهای امنیتی در راستای جلوگیری از برپایی تظاهرات طرفداران «هیئت هماهنگی»، اقدام به اجرای تدابیر سختگیرانه‌ به ویژه در اطراف منطقه سبز و بستن جاده‌های اصلی کرده و بیشتر ورودی‌های منطقه سبز را بستند.

به گفته منابع آگاه به «العربیه»، وزارتخانه‌ها و نهادهای عراقی از بیم یورش معترضان، در حال خارج‌کردن پرونده‌های مهم از این مراکز هستند.

ائتلاف «هیئت هماهنگی» یکشنبه با صدور بیانیه‌ای از هواداران خود خواست تا دوشنبه ساعت پنج بعد از ظهر به وقت محلی تظاهراتی را در نزدیکی منطقه سبز بغداد، برپا کنند.

شایان ذکر است که ائتلاف هیئت هماهنگی، در کنار ائتلاف « دولت قانون»، به رهبری نوری المالکی، نخست‌وزیر سابق، برجسته‌ترین مخالفان جریان صدری به شمار می‌آیند.

قیس خزعلی، رهبر شبه‌نظامیان عصائب اهل الحق نیز از هواداران خود خواست که وارد منطقه سبز نشوند.

انسداد سیاسی

فضای سیاسی عراق از زمان برگزاری آخرین انتخابات پارلمانی در اکتبر 2021، به دلیل کارشکنی‌ها و شکست گفت‌وگوها میان احزاب اصلی برای دستیابی به توافق در مورد معرفی نامزدهایی برای مناصب رئیس جمهوری و نخست‌وزیری، عملا با انسداد کامل روبرو شده است.

جریان صدری که از شنبه گذشته ساختمان پارلمان را به کنترل خود گرفته، با نامزدی محمد شیاع السودانی (52 ساله) معرفی شده از سوی «هیئت هماهنگی»وابسته به ایران برای پست نخست‌وزیری، مخالفت می‌ورزد.

این مخالفت‌ها و اعتراضات علیه نامزدی السودانی و دخالت‌های ایران در امور داخلی عراق پس از آن تشدید شد که نوری المالکی، رهبر ائتلاف «دولت قانون» در فایل‌های صوتی افشا شده‌ای ضمن اتهام‌زنی علیه مقتدی صدر و سایر احزاب و گروه‌ها و رقبای سیاسی به سرسپردگی خود به ایران و تبعیت خود و جریان‌های هم‌سو با او از نیروی قدس سپاه پاسداران افتخار و مباهات می‌کرد.

پیشتر معترضان هوادار صدر با وارد شدن به منطقه سبز و صحن پارلمان عراق شعارهایی را علیه نفوذ و دخالت‌های ایران و شخص نوری المالکی سر داده و خواستار پایان دادن به دخالت‌های خارجی در کشورشان شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم