دبیرکل جدید اوپک: حضور روسیه ضامن موفقیت اوپک‌پلاس است

هیثم الغیص: روسیه بازیگر اصلی، بزرگ و بسیار تاثیرگذار در آرایش جهانی انرژی به شمار می‌آید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هیثم الغیص، دبیرکل جدید اوپک اعلام کرد که حضور روسیه در کنسرسیوم اوپک‌پلاس برای موفقیت این توافق ضروری است.

الغیص در مصاحبه اختصاصی که یکشنبه 9 مرداد در روزنامه کویتی «الرای» انتشار یافت، گفت: «سازمان اوپک با روسیه که یک بازیگر اصلی، بزرگ و بسیار تاثیرگذار در آرایش جهانی انرژی به شمار می‌اید، رقابت نمی‌کند.»

شایان توجه است که کنسرسیوم اوپک‌پلاس، کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و دیگر هم‌پیمانان نفتی به رهبری روسیه را شامل می‌شود.

به گزارش «رویترز»، الغیص، نماینده سابق کویت در اوپک، برای نخستین بار ریاست نشست اوپک‌پلاس را در 3 اوت بر عهده خواهد داشت که طی آن این کنسرسیوم، موضوع ثابت نگاه داشتن تولید نفت خود برای ماه سپتامبر، به‌رغم درخواست آمریکا برای افزایش عرضه را بررسی خواهد کرد.

هشت منبع آگاه هفته گذشته به «رویترز» گفتند که افزایش محدود تولید نیز احتمالاً مورد بحث قرار خواهد گرفت.

الغیص درباره افزایش اخیر قیمت نفت گفت: «همچنان تاکید می‌کنم که افزایش اخیر قیمت نفت تنها به منازعه روسیه و اوکراین مربوط نمی‌شود، بلکه همه داده‌ها نشان می‌دهند که روند افزایش قیمت‌ها قبل از بروز این جنگ، اغاز شده بود.»

به گفته او این افزایش قیمت به شکل تدریجی و تراکمی به این دلیل بود که تصور می‌شد بازار نفت با کمبود ظرفیت تولید مازاد نفتی محدود به شمار معدودی از کشورها مواجه است.

قیمت نفت در سال 2022 به بالاترین سطح خود از سال 2008 رسید و در ماه مارس پس از اعمال تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه روسیه به دلیل تهاجم مسکو به اوکراین، به بالای 139 دلار در هر بشکه رسید.

قیمت‌ها از آن زمان به حدود 108 دلار در هر بشکه کاهش یافت و افزایش تورم و نرخ بهره، نگرانی از رکود اقتصادی را افزایش داد که ممکن است منجر به کاهش تقاضا شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید