اقدام تنش‌آفرین هیئت هماهنگ‌کننده شیعیان عراق؛ فراخوان تجمع در منطقه سبز بغداد

خبرنگار العربیه با استناد به برخی منابع گزارش داده است، برخی از رهبران هیئت هماهنگی در حال تغییر اماکن حضور خود در بغداد هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال دومین روز تجمع هوادارن مقتدی صدر در پارلمان عراق، «هیئت هماهنگ‌کننده شیعیان عراق» در اقدامی تنش‌آفرین، با انتشار بیانیه‌ای از هواداران خود خواست تا روز دوشنبه، در اطراف «منطقه سبز» بغداد تجمع کنند.

این بیانیه که یک‌شنبه 9 مرداد منتشر شد، از هواداران هیئت هماهنگ‌کننده خواسته است تا روز دوشنبه ساعت 5 بعد از ظهر به وقت محلی، در اطراف منطقه سبز تجمع کنند.

این بیانیه افزوده است، تحولات در عراق به آستانه کودتا رسیده است و از نیروهای عراقی از جمله جناح صدر خواسته است تا وارد مرحله گفت‌وگو و مذاکره شوند.

این بیانیه همچنین جنبش صدر را به تنش‌آفرینی و کودتا علیه روند سیاسی در این کشور متهم کرده و بیان کرده است، هرگونه طرح برای تغییر قانون اساسی در عراق می‌باید در چارچوب‌ این قانون صورت بگیرد.

این بیانیه از هواداران هیئت هماهنگ‌کننده نیز خواسته است تا امروز مسیر فرودگاه بغداد را مسدود کرده و در برابر محل سکونت مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر این کشور تجمع کنند.

خبرنگار «العربیه» نیز تاکید کرده است که نیروهای ارتش عراق به صورت گسترده در خیابان‌های بغداد حضور دارند.

خبرنگار العربیه با استناد به برخی منابع افزوده است، برخی از رهبران هیئت هماهنگی در حال تغییر اماکن حضور خود در بغداد هستند.

این تظاهرات پیش از این قرار بود روز یک‌شنبه انجام شود، اما هیئت هماهنگی آن را به تعویق انداخت.

تجمع مسالمت‌آمیز

بیانیه هیئت هماهنگ‌کننده شیعیان عراق از هواداران خود خواسته است تا همزمان با تظاهرات هواداران مقتدی صدر، «تجمع مسالمت‌آمیزی» در پایتخت عراق برگزار کنند.

هیئت هماهنگ‌کننده پس از استعفای نمایندگان جنبش صدر، بزرگترین جناح در پارلمان عراق را تشکیل می‌دهند. این هیئت در بیانیه خود، نگرانی خود نسبت به آن‌چه که بغداد شاهد آن است را ابراز کرد.

شایان توجه است که صدها تظاهرکننده در اعتراض به اعلام نامزدی محمد شیاع السودانی نامزد معرفی شده از سوی ائتلاف هیئت هماهنگی شنبه با به اهتزاز درآوردن پرچم‌های عراق و تصاویر مقتدی صدر وارد ساختمان پارلمان و صحن آن شده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید