اسرائیل هیوم: رژیم ایران چگونه به دنبال بی‌ثبات کردن اردن است؟

قاچاقچیان وابسته به ایران پهپادهای پر از مواد مخدر را از سوریه پرواز می‌دهند و آن سوی مرز در خاک اردن فرود می‌آورند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه «اسرائیل هیوم» در مقاله‌ای به بررسی روش‌هایی پرداخته که حکومت ایران و سپاه پاسداران و نیروهای شبه‌نظامی وابسته به آن از طریق آنها به مداخله در اردن و تلاش برای بی‌ثبات‌سازی این کشور می‌پردازند.

به گفته این روزنامه، کارشناسان اردنی بر این باورند که رژیم ایران کشورشان را از چهار مسیر عمده تهدید می‌کند. مسیر اول «نفوذ هسته‌های تروریستی» ایران در اردن است. مسیر دوم «فعال‌سازی سلول‌های تروریستی» است که از قبل در این کشور مستقر شده‌اند.

مسیر سوم، که رژیم ایران ممکن است در آن نقش مستقیم نداشته باشد، پدیده «تروریست‌های تک‌رو» است، که طی آن هواداران اسلامگرایی شیعی ایران، با الهام گرفتن از عوامل تروریستی این رژیم، تصمیم می‌گیرند «سرخود» عمل کنند. این شامل حملات سایبری مرموز به اردن نیز می‌شود که به برخی «کشورها و سازمان‌ها» نسبت داده شده است.

به گفته «اسرائیل هیوم»، مسیر چهارمی که رژیم ایران می‌تواند به اردن ضربه بزند، «قاچاق مواد مخدر» است. اردن در سال های اخیر با افزایش قاچاق مواد مخدر روبرو بوده است. هدف رژیم ایران این است که از طریق سوریه مواد مخدر و تسلیحات به «گروه‌های جنایتکار» درون اردن برساند و بدین‌وسیله این کشور را بی‌ثبات کند.

به گفته کارشناسان اردنی، دولت اردن مساله «اعتیاد دسته‌جمعی» جوانان اردنی را یک «خطر راهبردی» می‌داند. قاچاقچیان سوری پیوسته مقادیر زیادی مواد مخدر به اردن قاچاق می‌کنند. آنها برای این کار حتی از هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می‌کنند، به این صورت که پهپادهای پر از مواد مخدر را از سوریه پرواز می‌دهند و آن سوی مرز در خاک اردن فرود می‌آورند.

به گزارش «اسرائیل هیوم»، رژیم ایران دو «هدف اصلی» از بی‌ثبات کردن اردن دارد. یکی از این اهداف، هموار کردن «مسیر قاچاق اسلحه» برای نیروهای تروریستی در کرانه باختری است؛ و دیگری در راستای «جاه‌طلبی‌های امپریالیستی» این رژیم برای «کشورگشایی» قرار می‌گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید