آمریکا درباره امکان توافق دریایی اسرائیل و لبنان ابراز خوش‌بینی کرد

میشل عون: لبنان نمی‌تواند در مورد حقوق خود در آب‌های سرزمینی‌اش سهل‌انگار باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آموس هوخشتاین، میانجی آمریکایی در پرونده مناقشه مرزی دریایی میان لبنان و اسرائیل، اعلام کرد که همچنان نسبت به حصول پیشرفت در رسیدن به توافق میان طرفین خوش‌بین است و مشتاقانه منتظر بازگشت به منطقه برای دستیابی به «توافق نهایی» است.

هوخشتاین این اظهارات را دوشنبه 10 مرداد پس از دیدار با رئیس جمهوری، نخست‌وزیر و رئیس پارلمان لبنان در کاخ ریاست جمهوری این کشور در کاخ بعبدا بیان کرد.

حقوق لبنان

ریاست جمهوری لبنان ساعاتی پیش از ورود هوخشتاین و دوروتی شیا، سفیر آمریکا در لبنان و هیئت همراه به کاخ بعبدا و آغاز نشست گسترده خبر داد و خاطرنشان کرد که میشل عون ، رئیس جمهوری همچنین با نجیب میقاتی، نخست‌وزیر و نبیه بری، رئیس مجلس لبنان نیز دیدار کرد.

عون ساعاتی پیش از آن تاکید کرده بود که کشورش نمی‌تواند در مورد حقوق خود در آب‌های سرزمینی‌اش سهل‌انگار باشد.

وی در بیانیه‌ای که ریاست جمهوری لبنان در «توییتر» منتشر کرد، گفت: «بر تعامل جدی خود در مورد حقوق لبنان در آب‌های سرزمینی و منابع طبیعی‌ آن که تحت هیچ شرایطی قابل چشم‌پوشی نیست، تاکید داریم.»

احیای اقتصاد لبنان

عون تصریح کرد که یگانه هدف مذاکرات غیرمستقیم جاری برای تعیین مرزهای دریایی در جنوب، «حراست از حقوق لبنان و رسیدن به نتایج حافظ حقوق و ثروت ما از طریق همکاری با میانجی آمریکایی است تا بتوانیم به محض پایان مذاکرات، فرصتی را برای احیای وضعیت اقتصادی کشور به دست آوریم.»
وی افزود: «به همین دلیل رویکرد جدی ما، حفظ آرامش و ثبات در مرزهای جنوبی لبنان است که به شکلی کامل و حرفه‌ای توسط نیروهای یونیفل با همکاری و هماهنگی ارتش لبنان انجام می‌شود.»

نشست سه‌جانبه

نخست‌وزیری لبنان یکشنبه اعلام کرد که نجیب میقاتی، نخست‌وزیر، دعوت نامه‌ای از رئیس جمهوری برای برپایی نشست سه جانبه با مشارکت نبیه بری، رئیس پارلمان جهت بررسی پرونده ترسیم مرزهای دریایی دریافت کرده است.

در بیانیه نخست‌وزیری آمده است که نشست پیشنهادی، پیش از ظهر سه‌شنبه (فردا) در کاخ ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.
این در حالی است که ولید فیاض، وزیر انرژی دولت موقت لبنان گفت که هوخشتاین میانجی آمریکایی طرح مثبتی را پیشنهاد کرده است.

اختلافات مربوط به منطقه مورد منازعه

گفتنی است مذاکراتی که از سال 2020 با میانجی‌گری آمریکا آغاز شده بود، در ماه مه گذشته به دلیل اختلاف بر سر مساحت منطقه دریایی مورد مناقشه، متوقف شد.

قرار بود این گفت‌وگوها به منطقه دریایی به وسعت 860 کیلومتر مربع موسوم به «خط 23» محدود شود که بر اساس نقشه‌ ارسالی لبنان به سازمان ملل در سال 2011، مشخص شده بود.

برآوردهای اشتباه

با این حال، مسئولان لبنانی متعاقبا با اعلام این که نقشه مزبور مبتنی بر برآوردهای اشتباه بوده، خواستار ضمیمه شدن 1430 کیلومتر مربع اضافی از جمله بخش‌هایی از میدان گازی کاریش موسوم به خط 29 شدند.

پس از ورود سکوی استخراج گاز به سواحل اسرائیل، لبنان از هوخشتاین خواست تا مذاکرات را از سر بگیرد و پیشنهاد جدیدی برای ترسیم مرز را بدون پرداختن به میدان گازی کاریش ارائه کرد.

میانجی‌گر آمریکایی نیز این پیشنهاد لبنان را به اطلاع مسئولان ذیربط در اسرائیل رساند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید