.
.
.

«فارین پالیسی» ترور مقامات حکومت ایران توسط اسرائیل را «کارآمد» توصیف کرد

هفت عضو سپاه پاسداران از جمله دو سرهنگ این نهاد نظامی در ماه مَه و ژوئن ترور شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نشریه «فارین پالیسی» در یک ارزیابی جدید نوشته است که سیاست اسرائیل برای «ترور هدفمند» رهبران دولت ایران، اقدامی کارآمد بوده و نتایج مثبت آن بیش از پیامدهای منفی این راهبرد بوده است.

بر اساس این ارزیابی، با توجه به شکست راهکارهای دیپلماتیک، میزان عملیات‌های اسرائیل برای ترور هدفمند مقامات ایرانی، احتمالا افزایش پیدا خواهد کرد.

این گزارش به ترور هفت عضو سپاه پاسداران از جمله دو سرهنگ این نهاد نظامی در ماه مَه و ژوئن اشاره کرده و «ترور» را یکی از مهمترین ابزارهای اسرائیل دانسته که سابقه‌ای طولانی در استفاده از آن دارد.

این گزارش افزوده است، به‌اجرا درآمدن سیاست ترور توسط اسرائیل، ترس را در دل مسئولان ایرانی کاشته است.

یکی از برجسته‌ترین عملیات‌های ترور اسرائیل در خاک ایران، ترور محسن فحری‌زاده، مطرح‌ترین دانشمند هسته‌ای ایران در سال 2020 بود.

فخری‌زاده نه تنها نقش موثری در طراحی چشم‌انداز برنامه هسته‌ای ایران داشت، بلکه یکی از مهره‌های مهم این کشور برای صادرات فناوری هسته‌ای به سایر کشورها بود و پیشتر در کره شمالی نیز حضور داشته است.

گزارش فارین پالیسی با عجیب‌خواندن داستان ترور فخری‌زاده نوشت، پیام اسرائیل در این عملیات این بوده است: «ما جای شما را می‌دانیم. می‌دانیم چه می‌کنید و می‌توانیم در هر زمانی که انتخاب کنیم حذفتان کنیم.»

این گزارش تصریح کرده است: «مقامات ایرانی وحشت کرده‌اند و هیچ عبارتی نمی‌تواند واکنش‌ آن‌ها را به صورت دقیق‌تری توصیف کند.»

این نشریه افزود، وزیر اطلاعات ایران پس از ترور فخری‌زاده، برخی از کارمندان نیروهای نظامی این کشور که به گفته او با اسرائیل همکاری کردند را مقصر این حملات دانست و سپس برای این‌که «آبروی» خود را حفظ کنند، یک مواجهه ساختگی در دریای عمان، بین نیروهای دریایی این کشور و یک کشتی آمریکایی ایجاد کردند.

این گزارش ترور فخری‌زاده را با ترور قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس مقایسه کرد و تصریح کرد، با توجه به اهمیت انکارناپذیر او، حذف فخری‌زاده ضربه مهلکی به برنامه هسته‌ای ایران وارد کرد و به سادگی قابل جبران نیست.

فارین پالیسی افزود، هدف قرار دادن مقامات عالی‌رتبه کشورهایی که «دشمن» اسرائیل هستند، برای تل‌آویو فقط یک روش نیست بلکه معنایی راهبردی دارد.

اسرائیل گستره استفاده از این راهبرد را افزایش داده است. «قتل هدفمند» به‌رغم نام ناخوشایندش، تنها دیگر برای شخصیت‌های اصلی برنامه هسته‌ای و موشکی ایران استفاده نمی‌شود، بلکه با توجه به رویدادهای گذشته، حتی افرادی با رتبه‌های متوسط و مسئولین حوزه تسلیحاتی را نیز مورد هدف قرار می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم