.
.
.

ولی‌عهد سعودی پس از مذاکرات دوجانبه با اردوغان ترکیه را به مقصد کشورش ترک کرد

طبق بیانیه مشترک سعودی و ترکیه مقرر شد همکاری آنها در چارچوب سازمان همکاری اسلامی و سازمان ملل متحد گسترش یابد و دو کشور در جهت حفظ امنیت و ثبات در منطقه همکاری کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی شامگاه چهارشنبه 1 تیر ترکیه را به مقصد کشورش ترک کرد.

در پایان این تور منطقه‌ای سه روزه که شامل کشورهای مصر، اردن و ترکیه شد، مقامات ترکیه و در راس آنها رجب طیب اردوغان ولی‌عهد سعودی را هنگام بازگشت به کشورش بدرقه کردند.

ولی‌عهد سعودی و رئیس جمهوری ترکیه چهارشنبه در مجتمع ریاست جمهوری در آنکارا دیداری دوجانبه داشتند.

پیش از آن محمد بن سلمان در بدو ورود به کاخ ریاست جمهوری در آنکارا، مورد استقبال رسمی رجب طیب اردغان، رئیس جمهوری ترکیه قرار گرفت.

دو طرف در این دیدار رسمی درباره پرونده‌های سیاسی و اقتصادی گفت‌وگو کردند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» در بیانیه‌‌ پایانی سفر رسمی ولی‌عهد سعودی به ترکیه بر عزم دو کشور برای آغاز دوره‌ جدیدی از همکاری‌ها و تسهیل تجارت فی‌مابین تاکید شد.

ترکیه نیز از صندوق‌های سرمایه‌گذاری سعودی دعوت بعمل‌ آورده تا در این کشور سرمایه‌گذاری کنند.

در این بیانیه مشترک همچنین قویا بر تقویت روابط دوجانبه در زمینه‌های مختلف و تبادل دیدگاه‌ها درباره بارزترین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و بررسی راهکارهای لازم برای تنوع‌بخشی و توسعه مبادلات بازرگانی فیمابین تاکید شد.

همچنین دستاوردهای بزرگ اقتصادی دو کشور به عنوان دو عضو گروه 20 نیز تحسین شد و بر تلاش‌های مشترک جهت همکاری درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید شد.

در بیانیه پایانی سفر ولی‌عهد سعودی به ترکیه بر حمایت از راه‌حل‌های سیاسی جهت حل بحران‌ها در کشورهای منطقه بدون نقض حاکمیت هر کدام از آنها تاکید شد.

رهبران ترکیه و سعودی در پایان رایزنی‌های دوجانبه برای تفعیل توافق‌نامه‌های همکاری دفاعی در خدمت به منافع دو کشور توافق کردند.

دو طرف همچنین درباره گسترش همکاری‌ها در زمینه‌های بهداشت، آموزش و گردشگری توافق کردند.

در این بیانیه سعودی از حمایت ترکیه از نامزدی ریاض برای میزبانی نمایشگاه بین‌المللی اکسپو 2030 استقبال کرد.

طبق بیانیه مشترک سعودی و ترکیه مقرر شد همکاری ریاض و آنکارا در چارچوب سازمان همکاری اسلامی و سازمان ملل متحد گسترش یابد و دو کشور در جهت حفظ امنیت و ثبات در منطقه همکاری کنند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در آوریل گذشته با هدف توسعه روابط دوجانبه بین دو قدرت منطقه‌ای به سعودی سفر کرده بود.

پیشتر دربار سعودی اعلام کرده بود که تور منطقه‌ای سه روزه‌ ولی‌عهد این کشور در پاسخ به دعوت‌نامه‌های رسمی بعمل آمده از او و به فرمان ملک سلمان، پادشاه سعودی برای انجام دیدارهای رسمی با سران مصر، اردن و ترکیه و همچنین بررسی روابط مشترک با این کشورها انجام می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم