.
.
.

عراق آینده روابط آبی خود با ایران را «نامشخص» عنوان کرد

الحمدانی: عراق کشور ناتوانی نیست و ابزارهای خود برای اعمال فشار بر این دو کشور برای استرداد حقوق آبی خود را در اختیار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تداوم بحران طولانی مدت آب در عراق و تاثیر تغییرات اقلیمی در سراسر جهان به موازات اثرات منفی تخلفات ایران و ترکیه در زمینه منابع مشترک آب با عراق، مهدی رشید الحمدانی، وزیر منابع آب عراق را بر ان داشت تاکید کند که بغداد، با مداخله‌گری‌های ترکیه و ایران در سیاست آبی این کشور مخالفت می‌ورزد.

الحمدانی، پنج‌شنبه، 2 تیر در گفت‌وگو با «العربیه» گفت: «آینده روابط آبی با ایران درهاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.»

او با تاکید بر لزوم اعمال فشار بر تهران و آنکارا در خصوص حقوق آبی عراق، افزود: «عراق کشور ناتوانی نیست و ابزارهای خود برای اعمال فشار بر این دو کشور برای استرداد حقوق آبی خود را در اختیار دارد.»

او خاطرنشان کرد که دولت عراق در راستای بین‌المللی کردن پرونده آب با ایران اقدام کرده و دولت ایران به یادداشت اعتراض قبلی پاسخ نداد و یاداشت اعتراض دیگری ارسال خواهد شد.

بستن تمامی آبشخورها

او همچنین تأکید کرد که ایران تمام آبشخورهای رودخانه‌ها که بیش از 40 انشعاب بود، قطع کرده و مسیر چهار رودخانه را هم تغییر داده است.

الحمدانی ضمن رد کامل اتهامات علیه عراق مبنی بر هدر دادن منابع آب و سرازیر شدن این منابع به دریا، این اتهامات را کذب خواند.

او در عین حال خاطرنشان کرد که عراق نیز مانند ترکیه، ایران و سایر کشورها، با مشکلات داخلی در خصوص موضوع آب، مواجه است. وی گفت: «تبدیل سیستم آبیاری از باز به بسته را آغاز کرده‌ایم که آغازی بر رویکرد مقابله با تغییرات اقلیمی است.»

او در خصوص مشکل برق نیز با تاکید بر این که بحران آب باعث تشدید این مشکل شده، افزود: «اگر منابع آبی زیاد داشتیم می‌توانستیم نیروگاه آبی بسازیم.»

عراق از سال‌ها پیش از بحران آب با ترکیه که سدهایی را در امتداد رودخانه‌های دجله و فرات ساخته و مانع سرازیر شدن آب در مسیرهای قبلی آن در خاک عراق شده، رنج می‌برد.

در همین رابطه ایران نیز بسیاری از مسیرهای رودخانه‌ای و انشعاب‌های آن در خاک عراق را قطع کرده و یا تغییر داده است.

تغییرات اقلیمی نیز بر وخامت این وضعیت افزوده است، چراکه طبق برآورد بانک جهانی، سطح رودخانه‌ها به دلیل کمبود باران، کاهش یافته و پیش‌بینی می‌شود عراق تا سال 2050، شاهد کاهش 20 درصدی منابع آبی خود باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم