.
.
.

مخالفت شبه‌نظامیان حوثی با طرح گروندبرگ برای بازگشایی جاده‌ها

فرستاده سازمان ملل به یمن در پایان مذاکرات امان، پیشنهادی را برای «بازگشایی تدریجی جاده‌ها، شامل سازوکار اجرایی و تضمین امنیت مسافران غیرنظامی» ارائه کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شبه‌نظامیان حوثی مخالفت خود را با پیشنهاد هانس گراندبرگ، فرستاده سازمان ملل در پایان دور دوم مذاکرات در اردن را رسما به وی ابلاغ کردند.

بر اساس نامه ارسالی یحیی الرزامی رئیس کمیته مذاکرات حوثی‌ها به دفتر نماینده سازمان ملل، شبه‌نظامیان نیابتی ایران بر پایبندی به پیشنهاد یکجانبه خود قبل از دور دوم مذاکرات امان و مخالفت با پیشنهاد گروندبرگ، تاکید کردند.

در پیام حوثی‌ها آمده است که بازگشایی جاده پیشنهادی نماینده سازمان ملل (عصیقره- سوفتیل) نیاز به بررسی بیشتر دارد و در نشست آینده مورد بحث قرار خواهد گرفت.

شبه‌نظامیان حوثی مجددا پیشنهاد یکجانبه خود را برای باز کردن جاده‌ها در دو مرحله را مطرح کردند. مرحله اول، بازگشایی جاده (صاله - ابعر - الصرمین - دمنه - الحوبان - صنعا) و جاده لحج عدن (الشریحه - کرش - الراهده - الحوبان - صنعا) را شامل می‌شود. مرحله دوم شامل بازگشایی جاده پدافند هوایی «ستین خمسین» و شهر نور، در ازای اقدام طرف دیگر برای بازگشایی جاده الضالع (مریس- دمت) خواهد شد.

در ادامه این پیام تاکید شده که پس از اتمام اجرای این دو مرحله، گفت‌وگوها میان طرفین در خصوص بازگشایی سایر جاده‌ها در دیگر استان‌ها به ویژه جاده (مأرب - نخله و تقاطع جوف - صنعا) انجام خواهد گرفت.

بر اساس بیانیه گروندبرگ، او در پایان مذاکرات امان، پیشنهادی را برای «بازگشایی تدریجی جاده‌ها، شامل سازوکار اجرایی و تضمین امنیت مسافران غیرنظامی» ارائه کرده بود.

در ادامه این بیانیه آمده است که این پیشنهاد «با هدف کاهش درد و رنج غیرنظامیان و تسهیل ورود کالا، خواستار بازگشایی جاده‌ها شامل جاده اصلی منتهی به تعز و از مبدا آن، علاوه بر جاده‌های سایر استان‌ها شده است.

هیئت مذاکره‌کننده دولت یمن نیز تصریح کرد که پیشنهاد فرستاده سازمان ملل، بازگشایی پنج جاده در استان تعز و برخی از استان‌ها از جمله یک جاده اصلی را شامل می‌شود «به این شرط تاریخ بازگشایی سایر جاده‌ها در ماه‌های آینده معین شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم