.
.
.

نزدیک‌شدن خطرناک قایق‌های سپاه به ناوهای آمریکایی در خلیج

مقام مسئول آمریکایی: این قایق‌ها پس از به صدا درآمدن سیگنال هشدار صوتی از این کشتی فاصله گرفتند و به حدود 50 یاردی کشتی چاکتاو کانتی رفتند؛ این شناور نیز اقدام به پرتاب منور هشدار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سه قایق سپاه پاسداران ایران با سرعت زیاد و به شکل «خطرناک» به دو ناو آمریکایی در خلیج نزدیک شدند. گزارش‌ها حاکی از آن است که قایق‌های سپاه محل را پس از حدود یک ساعت ترک کردند.

به گزارش «واشینگتن پست»، دوشنبه 30 خرداد، قایق‌های تندروی سپاه پاسداران با گشت‌زنی به دور دو ناو آمریکایی به شکلی غیرمسئولانه به این دو کشتی نزدیک شدند و به گفته ارتش آمریکا، سرعت قایق‌ها به شکل «خطرناکی بالا» بوده است.

به گفته یک مقام نظامی آمریکا که نخواست نامش فاش شود، کشتی گشت‌زنی کلاس سایکلون به نام «یو‌اس‌اس سیروکو» و کشتی حمل‌و‌نقل سریع «یو‌اس‌ان‌اس چاکتا کانتی» در حال عبور از آب‌های بین‌المللی خلیج بودند که سه قایق ایرانی به سرعت به کشتی سیروکو نزدیک شدند.

او افزود: «این قایق‌ها پس از به صدا در آمدن سیگنال هشدار صوتی از این کشتی فاصله گرفتند و به حدود 50 یاردی کشتی چاکتاو کانتی رفتند؛ این شناور نیز اقدام به پرتاب منور هشدار کرد.»

جوزف بوچینو سخنگوی «سنتکام»، اقدام شناورهای ایرانی را مغایر استانداردهای حرفه‌ای یا رفتار «امن دریایی» خواند و گفت چنین اقداماتی «خطر اشتباه محاسباتی و بروز برخورد را افزایش می‌دهد.»

بوچینو ادامه داد: «نیروهای سنتکام به پرواز، ناوبری دریایی و عملیات در هر نقطه از منطقه مطابق با قوانین بین‌المللی و در راستای ارتقای ثبات منطقه‌ای، ادامه خواهند داد.»

به گفته مسئولان ذیربط، برخورد خطر‌آفرین روز دوشنبه که حدود یک ساعت به طول انجامید، با خروج قایق‌های ایران از منطقه به پایان رسید. این تازه‌ترین رویارویی نزدیک شناورهای ایرانی و آمریکایی در خلیج بود.

بر اساس گزارش‌ها، سال گذشته سه کشتی تهاجمی ایرانی با سرعت بالا به طرف دو کشتی آمریکایی در حال گشت‌زنی در آب‌های بین‌المللی خلیج رفته و تا فاصله 68 یاردی به آن‌ها نزدیک شدند که کشتی‌های آمریکایی را مجبور به شلیک گلوله‌های هشدار کردند.

ارتش ایران اعلام کرد که کشتی‌های ایرانی، کشتی‌های آمریکایی را در خلیج در تنگنا قرار دادند. ایالات متحده نیز هراز چندگاه، هواپیماهای ایرانی را به انجام مانورهای تهدیدآمیز و خطرناک علیه کشتی‌های آمریکایی در آب‌های بین‌المللی متهم می‌کند.

مشخص نیست که اقدامات تحریک‌آمیز ایران در آب‌های خلیج با مذاکرات به بن‌بست رسیده هسته‌ای مرتبط باشد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا هفته گذشته تحریم‌های جدیدی را علیه شماری از تولیدکنندگان مواد پتروشیمی ایران و «شرکت‌های صوری» مربوطه اعمال کرد که به باور دولت آمریکا، به تهران در دور زدن تحریم‌های قبلی کمک می‌کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم