.
.
.

توافق برای انحلال پارلمان اسرائیل؛ لاپید نخست‌وزیر موقت می‌شود

طبق این توافق قرار شد لاپید تا برگزاری انتخابات به عنوان نخست‌وزیر جایگزین بنت شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نفتالی بنت، نخست‌وزیر و یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل در مورد انحلال پارلمان و ریاست دولت توسط لاپید در مرحله انتقالی توافق کردند.

رسانه‌های اسرائیلی، دوشنبه، 30 خرداد گزارش دادند که بنت و لاپید به عنوان شرکای دولت ائتلافی کنونی با طرح «قانون انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودرس» در هفته آینده در کنست اسرائیل موافقت کردند.

طبق این توافق قرار شد لاپید تا برگزاری انتخابات به عنوان نخست‌وزیر جایگزین بنت شود.

لاپید که رهبری حزب «یش عاتید» را برعهده دارد، پس از این توافق اعلام کرد که تردیدی در حل چالش‌های پیش روی اسرائیل نخواهد کرد.

در همین رابطه قرار شد بنت پذیرای جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در سفر ماه آینده به اسرائیل باشد.

نفتالی بنت، نخست‌وزیر کنونی اسرائیل
نفتالی بنت، نخست‌وزیر کنونی اسرائیل

پیشتر شبکه 12 تلویزیون اسرائیل اعلام کرده بود که بنت تا سپتامبر 2023 نخست‌وزیر خواهد ماند و پس از آن لاپید تا نوامبر 2025 این مقام را عهده‌دار خواهد شد.

همزمان اپوزیسیون دولت ائتلافی بنت - لاپید اعلام کرد، در صورت موافقت نیر اورباخ، عضو حزب «یمینا» در کنست، چهارشنبه طرح انحلال پارلمان را مطرح خواهد کرد.

طبق قانون، اگر طرح انحلال پارلمان با شکست مواجه شود، طرح دوباره این پیشنهاد پس از شش ماه دیگر امکان‌پذیر خواهد بود.

دولت ائتلافی کنونی تنها با 61 نماینده از 120 عضو کنست تشکیل شد و در چند ماه اخیر با استعفای یکی دو نفر از اعضای این ائتلاف در پارلمان اسرائیل، در آستانه فروپاشی قرار گرفت.

این دولت پس از چهار دور انتخابات پیاپی و عدم تشکیل کابینه توسط احزاب حاضر در کنست، سال گذشته با اکثریتی بسیار شکننده برپا شد.

بنیامین نتانیاهو، رهبر اپوزیسیون با استقبال از سقوط دولت ائتلافی کنونی، بازگشت حزب لیکود، حزب تحت رهبری خود و احزاب راست و مذهبی به قدرت را پیش‌بینی کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم