.
.
.

اسرائیل حملات علیه تاسیسات هسته‌ای و نظامی ایران را گسترش می‌دهد

تشدید حملات و اقدامات بازدارنده بخشی از «دکترین اختاپوس» است که نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائيل اخیرا علیه ایران در پیش گرفته که به جای هدف قرار دادن بازوهای آن در منطقه سر اختاپوس را در تهران هدف قرار می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در واکنش به تازه‌ترین تنش‌‌ها و اقدامات بی‌ثبات کننده ایران، اسرائيل تاکید کرد که حملات خود را علیه تاسیسات هسته‌ای و نظامی ایران گسترش می‌دهد.

در همین راستا روزنامه «وال‌استریت ژورنال» به نقل از افراد مطلع از استراتژی جدید اسرائیل نوشت که در صدد است طیف وسیع‌تری از اهداف کلیدی مرتبط با برنامه‌های نظامی و هسته‌ای ایران را در یک سری عملیات سری هدف قرار دهد.

این روزنامه آمریکایی دوشنبه 30 خرداد به نقل از منابع خود گزارش داد که اسرائیل با انجام مجموعه‌ متنوعی از عملیات مخفی در حال تشدید کارزار خود برای خنثی‌ کردن برنامه‌های هسته‌ای، موشکی و پهپادی ایران است.

این عملیات مخفی که تاکنون به «جنگ سایه» میان ایران و اسرائیل مشهور بوده، در اظهارات اخیر نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل به‌‌نام «دکترین اختاپوس» اعلام شده و اهداف گسترده‌ای را شامل می‌شود.

بنت در اظهارات خود گفت که تابه‌حال اسرائیل عملیات خود را به بریدن پاهای این هشت‌پا یا اختاپوس معطوف کرده بود که اشاره‌ای به نیروهای نیابتی تهران در منطقه از جمله حزب‌الله لبنان بود. او اضافه کرد که از این پس اسرائیل سر اختاپوس را هم هدف قرار خواهد داد.

این اقدامات جدیدترین تحول در استراتژی نظامی اسرائیل است که نخست وزیر این کشور درباره آن گفت کشورش قصد دارد نبرد علیه ایران را پس از سال‌ها هدف قرار دادن عوامل ایرانی و نیابتی‌های تهران در کشورهایی مانند سوریه، وارد خاک ایران کند.

نفتالی بنت در اوایل ماه جاری در یک کمیته پارلمانی گفت طی سال گذشته، دولت اسرائیل علیه سر اختاپوس تروریست و نه تنها علیه سلاح‌های آن که در دهه‌های گذشته انجام شد، اقدام کرده است.

بنت افزود: «دوران مصونیت ایران ، که در آن به اسرائیل حمله می‌کند و تروریسم را از طریق نیابتی‌های منطقه‌ای خود گسترش می‌دهد، اما خود آسیب‌نخورده می‌ماند، به سر رسیده است».

منابع وال‌استریت ژورنال در توضیح استراتژی جدید اسرائیل به پهپادهای کوچک انفجاری اسرائيل اشاره دارند که این کشور برای ضربه زدن به تاسیسات هسته‌ای ایران و حمله به پایگاه‌های پهپادی آن استفاده می‌کند.

علاوه بر این قبیل عملیات، ایران همچنین اسرائیل را به قتل یکی از فرماندهان سپاه قدس در تهران در ماه گذشته متهم کرد که به‌گفته اسرائیلی‌ها مظنون به مدیریت تیم‌های تروریستی در خارج از ایران بودند، و اسرائیلی‌ها را هدف قرار می‌دادند.

در پی کشته‌شدن حسن صیادخدایی، ایران اعلام کرد که انتقام او را خواهد گرفت و متعاقب آن اسرائیل به شهروندان خود که برای گردشگری به ترکیه می‌روند، هشدار داد که به دلیل تهدیدات فوری عوامل اطلاعاتی ایران، به ترکیه و به‌ویژه استانبول سفر نکنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم