.
.
.

سفر دستیار وزیر خارجه آمریکا به اسرائیل برای بررسی چگونگی مقابله با ایران

نخست‌وزیر اسرائیل پیشتر تاکید کرده بود که این کشور برای دفاع از خود برابر ایران ممکن است به صورت مستقل عمل کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد باربرا لیف، دستیار وزیر خارجه این کشور در امور خاور نزدیک برای گفت‌وگو درباره موضوعات مختلف از جمله مقابله با «فعالیت‌های خصمانه ایران در منطقه» از 21 تا 24 خرداد به اسرائیل و کرانه باختری رود اردن سفر خواهد کرد.

این بیانیه که جمعه 20 خرداد منتشر شد، خاطرنشان کرده که لیف در این سفر، درباره موضوعاتی از جمله «افزایش همکاری دوجانبه آمریکا با اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی، روابط اسرائیل و فلسطین، حمایت آمریکا از ابتکار عمل دوکشوری و حمایت از افزایش عادی‌سازی روابط اسرائیل و کشورهای منطقه» با مقامات اسرائیلی و فلسطینی گفتگو خواهد کرد.

بایدن و بنت
بایدن و بنت

جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا و ایال هولاتا، همتای اسرائیلی او در آستانه ماه جاری با برگزاری نشست مشترکی بر ادامه تلاش واشینگتن و تل‌آویو برای جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح اتمی و مقابله با فعالیت‌های خصمانه تهران در منطقه تاکید کرده بودند.

پیشتر نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل نیز به رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته بود تل‌آویو برای مقابله با خطر برنامه هسته‌ای ایران، راهکار دیپلماتیک را ترجیح می‌دهد اما برای «دفاع از خود»، ممکن است به صورت مستقل عمل کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

سرقت مدارک محرمانه

اسرائیل هفته گذشته نیز ایران را متهم کرد که با سرقت مدارک محرمانه آژانس از سال 2004 تا 2006، تلاش کرده است بازرسان این نهاد بین‌المللی را فریب دهد.

نخست‌وزیر اسرائیل برخی از این اسناد محرمانه را منتشر کرد اما ایران با متهم‌کردن تل‌آویو به دروغ‌پردازی، این ادعاها را تکذیب کرد.

اسرائیل از مخالفان اصلی توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» بود و از اقدام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا برای خروج از این توافق استقبال کرد.

با وجود این‌که دولت فعلی آمریکا در تلاش است تا برجام را احیا کند، واشینگتن و تل‌آویو استفاده از نیروی نظامی برای جلوگیری از دسترسی ایران به تسلیحات هسته‌ای را بعید ندانسته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم