.
.
.

سعودی 16 فرد و نهاد مرتبط با سپاه پاسداران را به فهرست سازمان‌های تروریستی افزود

دو گروه موسوم به «گروهان‌های الاشتر» و «گروهان‌های المختار» در پادشاهی بحرین با حمایت تهران و دریافت پشتیبانی مالی، نظامی و لجستیکی از سپاه پاسداران ایران دست به اقدامات تروریستی می‌زنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ریاست اداره امنیت کشور پادشاهی عربی سعودی دوشنبه 16 خرداد با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد 13 فرد و 3 نهاد مرتبط با گروه‌های تروریستی مختلف و از جمله آن مرتبط با سپاه پاسداران ایران را در فهرست افراد و سازمان‌های تامین‌‌کننده مالی تروریسم قرار داده است.

بنا به این بیانیه لیست تامین‌کنندگان مالی تروریسم شامل 3 فرد مرتبط با سپاه پاسداران ایران است.

طبق بیانیه ریاست اداره امنیت کشور سعودی فهرستی از اسامی افراد و نهادهای تامین‌کننده مالی تروریسم از سوی اعضای مرکز مبارزه با تامین مالی تروریسم که شامل کشورهای عضو شورای همکاری خلیج و ایالات متحده آمریکا می‌شود، تهیه شده است.

این فهرست که توسط مرکز مبارزه با تامین مالی تروریسم تهیه شده 6 فرد تامین‌کننده مالی‌ گروه‌های «بوکوحرام» در نیجریه و همچنین «سرایا الاشتر» و «سرایا المختار» مورد حمایت سپاه پاسداران ایران در بحرین را شامل می‌شود که از سوی این مرکز در زمره سازمان‌های تروریستی قرار داده شده‌اند.

ریاست اداره امنیت کشور سعودی افزود که مرکز مبارزه با تامین مالی تروریسم همچنین یک تبعه لبنان و دو تبعه ایران را به‌دلیل ارتباط داشتن با نیروی قدس سپاه پاسداران ایران و گروه شبه‌نظامی حزب‌الله در فهرست افراد و گروه‌های تروریستی قرار داده است.

به گفته مرکز مبارزه با تامین مالی تروریسم، 6 تبعه نیجریه در کشور امارات متحده عربی تیم تروریستی وابسته به گروه «بوکوحرام» تشکیل داده و اقدام به جمع‌آوری اموال و تقدیم آن به اعضای بوکوحرام می‌کردند.

مرکز مبارزه با تامین مالی تروریسم نیز یک تبعه سوریه را به‌دلیل ارتباط داشتن با گروه «داعش» در فهرست خود از سازمان‌های تامین‌کننده مالی تروریسم قرار داد.

این مرکز همچنین دو تبعه سوری دیگر را به‌دلیل کمک به گروه داعش و سپاه پاسداران ایران و تسهیل سوخت‌رسانی برای آنها در فهرست خود از سازمان‌های تامین‌کننده مالی تروریسم قرار داد.

افراد و گروه‌های مرتبط با سپاه پاسداران

ریاست اداره امنیت کشور سعودی، اسامی 3 نفر از افراد مرتبط با سپاه پاسداران، 4 نفر و یک شرکت مرتبط با سازمان تروریستی داعش، 6 نفر از سرمایه‌گذاران وابسته به گروه تروریستی «بوکوحرام» و دو گروه تروریستی «سرایا الاشتر» و «سرایا المختار» در لیست گروه‌های تروریستی قرار داد.

قرار دادن این نهادها و افراد با پنجمین سالگرد تاسیس مرکز مبارزه با تامین‌کنندگان مالی تروریسم که طی آن کشورهای عضو این مرکز طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های تامین کنندگان مالی تروریسم را هدف قرار دادند، مصادف بود.

گنجاندن این افراد و نهادها بیانگر پایبندی کشورهای عضو مرکز مبارزه با تامین‌ مالی تروریسم و عزم آنها برای تحقق اهداف این مرکز در راستای مقابله با تروریسم و خشکاندن منابع مالی آن است.

این اقدام همچنین به عنوان پیامی به جامعه بین‌المللی و ایالات متحده آمریکا مبنی بر همکاری مثمر ثمر بین کشورهای شورای همکاری خلیج و دیگر کشورهای عربی در هدف قرار دادن فعالیت‌های تامین مالی تروریسم از طریق این نهاد چندجانبه است.

در این بیانیه نام افراد قرار گرفته در فهرست تامین‌کنندگان مالی تروریسم به شرح ذیل است:

1- علی قصیر، تبعه لنبان

2-مقداد امینی، تبعه ایران

3-مرتضی مینای هاشمی تبعه ایران

افراد فوق‌الذکر با نیروی قدس سپاه پاسداران ایران و گروه تروریستی «حزب‌الله» مرتبط هستند.

4- عصمت‌الله خلوزی، تبعه افغانستان به‌دلیل ارتباط داشتن با شاخه خراسان گروه «داعش»

5-علاء خنفوره، تبعه سوریه به‌دلیل ارتباط با گروه «داعش»

6-عبدالرحمن آدو موسی، تبعه نیجریه

7-صالح یوسف آدمو، تبعه نیجریه

8-بشیر علی یوسف، تبعه نیجریه

9-محمد ابراهیم عیسی، تبعه نیجریه

10-ابراهیم علی الحسن، تبعه نیجریه

11-سوراجوا ابوبکر محمد، تبعه نیجریه

این افراد تبعه نیجریه در کشور امارات متحده عربی اقدام به تشکیل یک تیم وابسته به گروه «بوکوحرام» کرده و به جمع‌اوری اموال برای اعضای این گروه در کشور نیجریه می‌پرداختند.

12-براء القاطرجی، تبعه سوریه

13-حسام بن رشدی القاطرجی، تبعه سوریه

این دو فرد موسسان شرکت «القاطرجی» هستند که به تسهیل تجارت سوخت برای گروه «داعش» و همکاری با گروه‌هایی تروریستی نظیر سپاه پاسداران ایران اقدام می‌کردند.
سه نهاد در فهرست تروریسم

شرکت القاطرجی

شرکت القاطرجی به دلیل تسهیل تجارت سوخت برای گروه تروریستی «داعش» و همکاری با سازمان‌های تروریستی دیگری مانند سپاه پاسداران ایران در لیست تروریسم قرار داده شد.

شبه‌نظامیان «سرایا الاشتر»

شبه‌نظامیان «سرايا المختار»

این دو گروه شبه‌نظامی تروریست مستقر در پادشاهی بحرین تحت عنوان‌های «گروهان‌های الاشتر» و «گروهان‌های المختار» با حمایت تهران و دریافت پشتیبانی مالی، نظامی و لجستیکی از سپاه پاسداران ایران دست به اقدامات تروریستی می‌زنند.
گفتنی است که از زمان تأسیس مرکز مبارزه با تامین مالی تروریسم در سال 2017 تاکنون این مرکز در شش مرحله بیش از 82 نفر از افراد و نهادهای تروریستی از جمله القاعده، سپاه پاسداران ایران و حزب‌الله لبنان و دیگر نهادها و افراد وابسته به تروریسم را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم