.
.
.

«العربیه»: اتهامات حزب‌الله واهی و منابع گزارش‌های ما موثق است

العربیه تاکید کرد تمامی گزارش‌ها و تحقیقات منتشر شده در پلتفرم‌های مختلف این شبکه، مستند به منابع و اطلاعات صوتی و تصویری تایید شده با منابع موثق است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شبکه «العربیه» در بیانیه‌ای، اتهامات حزب‌الله علیه خود در واکنش به گزارش‌های متعدد این شبکه را رد کرد.

العربیه با استناد به منابع موثق درباره دست‌داشتن شبه‌نظامیان حزب‌الله در خرید و فروش و توزیع مواد مخدر سلسله گزارش‌هایی منتشر کرده است.

در این بیانیه تاکید شده است که همه اتهامات مطرح‌شده در بیانیه پنج‌شنبه 5 خرداد حزب‌الله واهی و عاری از صحت است.

بنا بر بیانیه العربیه، تمامی گزارش‌ها و تحقیقات منتشرشده در پلتفرم‌های مختلف این شبکه، مستند به منابع و اطلاعات صوتی و تصویری تاییدشده با منابع موثق است که صدور احکام زندان از سوی چندین دولت در آمریکای لاتین، ایالات متحده و اروپا علیه عوامل و تامین‌کنندگان مالی شبه‌نظامیان حزب‌الله، موید درستی آن است.

اطلاعات مستند

العربیه تاکید کرد که به رویکرد شناخته‌شده خود، مبتنی بر رعایت بالاترین استانداردهای حرفه‌ای، با تکیه بر اطلاعات مستند در تحقیقات و مطالب خبری، ادامه می‌دهد.

بیانیه العربیه خاطرنشان کرده که شبه‌نظامیان حزب‌الله و اعضای آن در حال حاضر در فهرست خرید و فروش مواد مخدر، پولشویی، قاچاق و تجارت غیرقانونی در بسیاری از کشورهای جهان قرار گرفته‌اند.

هجمه حزب‌الله

شبه‌نظامیان لبنانی مورد حمایت ایران پنج‌شنبه، در پی گزارش العربیه مبنی بر دست‌داشتن این حزب در قاچاق مواد مخدر، با انتشار بیانیه‌ای این شبکه را هدف هجمه خود قرار دادند.

العربیه، یک‌شنبه گذشته گزارشی مبتنی بر اطلاعات دیدبان حقوق بشر سوریه منتشر کرد که در آن اعلام شد یکی از کشته‌شدگان در عملیات ویژه ارتش اردن با شبه‌نظامیان حزب‌الله مرتبط است.

به گزارش العربیه، رهبر کشته‌شده گروه که از بستگان یکی از رهبران سابق جناح «مغاویر الثوره» است، در آوریل 2020 از منطقه 55 زیر کنترل ائتلاف بین‌المللی خارج شده و به سمت مناطق تحت کنترل رژیم اسد در حومه حمص رفته بود.

العربیه افزود که این شخص در خرید و فروش مواد مخدر فعالیت می‌کرد و روابط نزدیکی با رهبران حزب‌الله داشت و یک گروه محلی فعال در جنوب سوریه شامل ده‌ها تن از اهالی درعا و السویداء را رهبری می‌کرد.

نقشه قاچاق

در همین زمینه، منابع آگاه خاطرنشان کردند گروه‌های وابسته به حزب‌الله و لشکر چهارم سوریه به فرماندهی ماهر، برادر بشار اسد اخیرا انتقال مواد مخدر از لبنان به مناطقی در استان درعا و السویداء را با هدف وارد کردن آنها به اردن و سایر کشورهای عربی افزایش دادند.

این گروه‌ها همچنین مواد مخدر و مواد اولیه برای ساخت قرص‌های کپتاگون را از لبنان به مناطقی در قلمون در حومه دمشق و القصیر در حومه حمص قاچاق کرده و سپس به جنوب سوریه انتقال دادند.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، اطلاعات تایید شده‌ای در مورد برنامه شبه‌نظامیان وابسته به حزب‌الله برای احداث کارگاه‌های جدید تولید این قرص‌ها در السویداء و درعا در دست است.

تولید و خرید و فروش مواد مخدر

گزارش‌ها و اطلاعات متعددی که پیشتر توسط دیدبان منتشر شده، حاکی از آن است که ده‌ها گروه مرتبط با حزب‌الله در تولید مواد مخدر به ویژه کپتاگون در تعدادی از مناطق سوریه فعال هستند و در عرصه قاچاق میان مرزهای این کشور و لبنان فعالیت دارند.

طبق گزارش‌های موثق چندین کارخانه تولید کپتاگون در لبنان و سوریه به‌ویژه در نزدیکی مرز لبنان وجود دارد که بسیاری از آنها با حمایت یا تحت مدیریت نیروهای حزب‌الله هستند، اگرچه این حزب هر گونه دخالت در خرید و فروش مواد مخدر را تکذیب می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم