.
.
.

مخالفت 15 کشور اروپایی با شهرک‌سازی‌ جدید اسرائیل در کرانه باختری

کشورهای غربی به این‌دلیل که ادامه احداث واحدهای مسکونی در قالب شهرک‌های یهودی‌نشین راه‌حل مبتنی بر برپایی دو کشور برای مناقشه اسرائیل – فلسطین را با مشکل مواجه می‌سازد، با این رویکرد اسرائیل مخالفند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پانزده کشور اروپایی از جمله فرانسه، آلمان و ایتالیا از اسرائیل خواستند پروژه احداث بیش از 4000 واحد مسکونی در کرانه باختری اشغالی را لغو کند.

وزرای خارجه این کشورهای اروپایی، جمعه 23 اردیبهشت در بیانیه‌ای مشترک گفتند: «ضمن ابراز نگرانی عمیق خود از تصمیم شورای برنامه‌ریزی اسرائیل برای موافقت با طرح احداث بیش از چهار هزار واحد مسکونی در کرانه باختری، از مقامات اسرائیلی می‌خواهیم که از این تصمیم منصرف شوند.»

وزیر کشور اسرائیل، جمعه گذشته، اعلام کرد که تل‌‌آویو قصد دارد، برنامه‌های خود را برای ساخت 4000 واحد مسکونی برای شهرک‌نشینان در کرانه باختری اشغالی، ادامه دهد که این امر، هشدارهای مقامات دولت خودگردان فلسطین در مورد «عواقب جدی» این تصمیم را به دنبال داشت.

در صورت تصویب چنین پروژه‌ای، شمار واحدهای مسکونی آن، بیشتر از تعدادی خواهد بود که از زمان روی کار آمدن جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا با ساخت آنها موافقت شده است.

کاخ سفید با ساخت واحدهای مسکونی در قالب شهرک‌های یهودی‌نشین مخالف است زیرا این امر، راه‌حل مبتنی بر برپایی دو کشور برای مناقشه اسرائیل – فلسطین را با مشکل مواجه می‌سازد.

آیلت شاکد، وزیر کشور اسرائیل که از حامیان سرسخت ساخت واحدهای مسکونی در شهرک‌ها است، در توئیتی گفت که کمیته برنامه‌ریزی برای تصویب ساخت 4000 واحد مسکونی، تشکیل جلسه خواهد داد. وزیر کشور اسرائیل این اقدام را «یک موضوع اساسی، ضروری و روشن» توصیف کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم