.
.
.

دیوارنگاری در سودان؛ الهام بخش و اعتراضی

احمد صادق «میدو» یکی از هنرمندان پیشگام در نقاشی دیواری است که غالبا طرح‌های خود را در جریان راهپیمایی‌ها و به هنگام شدت یافتن درگیری‌ها میان مردم و نیروهای امنیتی خلق می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پدیده‌ای جالب توجه، به‌هنگام شروع راهپیمایی‌‌ها و اعتراضات خیابانی در سودان، گروهی از هنرمندان را سرگرم دیوارنگاری می‌توان یافت، آثار آنها گاهی کامل و گاهی بسته به شرایط اعتراضات نیمه‌تمام رها می‌شوند.

احمد صادق «میدو»
احمد صادق «میدو»

ایده این نقاشی‌ها که‌ هنر را با ریسک‌پذیری لذت‌بخشی می‌آمیزد، هنرمندان این حوزه را همیشه در حالت آماده‌باش برای ترک فوری قلم‌موی نقاشی و سطل‌های رنگ‌آمیزی خود‌ قرار می‌دهد.

ایده دیوارنگاری از کجا آغاز شد؟

دعا طارق، هماهنگ کننده این طرح هنری، در مصاحبه‌ اختصاصی با «العربیه» ضمن اشاره به این‌که ایده دیوارنگاری با هدف افزودن ابعاد و ارزش‌های جدید به جنبش انقلابی سودان به وجود آمد، تصریح کرد: «در واقع، این جریان به حمایت از جنبش انقلابی کمک شایانی می‌کند، چرا که می‌تواند روح جدیدی را در بسیاری از گروه‌های شرکت‌کننده در آن راهپیمایی‌ها بدمد، و تحول شگرفی به تبع حال به‌وجود آورد».

این هنرمند سودانی نیز در خصوص نحوه‌ هماهنگی گروهی هنرمندان این حوزه افزود: «هماهنگی میان این هنرمندان از راه کمیته‌های مقاومت سودان آنجام می‌گیرد، به نحوی که تمام این طراحی‌ها در مسیر راهپیمای‌ها قرار گیرد و در نتیجه موجب ایجاد یک ذائقه هنری و همچنین انتشار یابی انقاشی‌دیواری در مناطق مختلف شود.»

او نیز احمد صادق «میدو» را یکی از هنرمندان پیشگام در این سبک هنری معرفی کرد که غالبا تمام طرح‌های خود را در جریان راهپیمایی‌ها و به هنگام شدت یافتن درگیری‌ها میان مردم و نیروهای امنیتی خلق می‌کرد.

فلسفه بیانی نقاشی‌های دیواری

بسیاری از ناظران مسائل سودان از جمله عبدالمجید عفیفی در گفت‌وگو با العربیه، انقلاب آذرماه 1398 در سودان را انقلاب بلامنازع هنرهای بیانی توصیف کرد که نخست با «پوسترهای» تبلیغاتی حاوی تصویری زیباشناختی که حروف را با رنگ و تصویر آمیخته می‌کرد شروع، سپس به نقاشی‌های رسا و حاوی پیام‌های مختلف بر روی بوم، دیوارها و حتی سطح زمین ادامه یافت.

این هنرمند سودانی نیز افزود این طراحی‌‌های دیواری از اوایل انقلاب آغاز شد، سپس در میدان تحصن عمیق‌تر و رونق بیشتری یافت. به نحوی که از حوزه دیوارنویسی و نقاشی دیوار به حوزهای دیگری همچون سنگ‌فرش‌ها و حتی بلوک‌های سیمانی که نیروهای امنیتی برای دور نگه‌داشتن معترضات نصب می‌کنند گسترش یافت. در این نقاشی‌ها شاهد به تصویر کشیدن آرزوها و ایده‌های این هنرمندان برای آینده سودان هستیم.

عفیفی می‌افزاید: «نقاشی‌های دیواری فلسفه بیانی بوده و هست که خود انقلاب تولید کرده و با آن توسعه یافته و حامل و بیان کننده شعارهای دوره خویش است.»

شایان ذکر است طی ماه‌های اخیر تظاهرات سودانی‌ها برای بازگشت قدرت به غیر نظامیان و تکمیل روند گذار دموکراتیک بار دیگر در خیابان‌های خارطوم از سر گرفته شد که واکنش خشونت‌آمیز و خونین نیروهای امنیتی را به دنبال داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم