.
.
.

قاچاق مواد مخدر توسط حوثی‌ها با کمک سپاه پاسداران و حزب‌الله

منابع امنیتی: بندر الحدیده مهم‌ترین مسیر حوثی‌ها برای قاچاق مواد مخدر به یمن است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گزارش رسانه‌های محلی، منابع امنیتی در صنعا فاش کردند که شبه‌نظامیان حوثی با کمک سپاه پاسداران ایران و حزب‌الله لبنان شبکه‌های مافیایی متعددی برای قاچاق مواد مخدر به یمن و کشورهای همسایه ایجاد کرده‌اند.

به گزارش سایت «مارب پرس» به نقل از منابع امنیتی، از زمان تسلط حوثی‌ها بر صنعا، قاچاق انواع مواد مخدر در یمن افزایش یافته است. این گروه با سوءاستفاده از کنترل خود بر نهادهای خدمات حمل و نقل و امنیتی - نظامی همه قاچاقچیان محلی را تحت کنترل خود قرار داده است.

منابع مذکور گفتند که حوثی‌ها با تصرف صنعا ده‌ها زندانی متهم به قاچاق مواد مخدر را آزاد کردند.

این منابع افزودند، حوثی‌ها پس از آزادی این قاچاقچیان مواد مخدر برای آنها پول و تسهیلات فراهم کرده و آنها را در شبکه‌های قاچاق مواد مخدر خود به کار گرفتند.

حوثی‌ها در سپتامبر 2016 نیز 82 قاچاقچی برجسته از زندان مرکزی صنعا و 4 قاچاقچی بزرگ مواد مخدر از دو منطقه در استان حجه را آزاد کردند.

منابع امنیتی فاش کردند که شبه‌نظامیان حوثی 950 مرد و 50 زن از قاچاقچیان حشیش را در استان صعده دستگیر کردند. این تعداد افراد بعدها در شبکه‌های متعدد قاچاق مواد مخدر حوثی‌ها جذب شدند.

شبه‌نظامیان حوثی پس از کنترل فروشندگان مواد مخدر حرفه‌ای کشور، فروشندگان و قاچاقچیان جدید خود را به همکاری با سپاه پاسداران و مافیای حزب‌الله وادار کرده تا با رونق تجارت مواد مخدر برنامه‌های خود برای افزایش درآمد را عملی کنند.

امحای مواد مخدر توسط دولت قانونی یمن
امحای مواد مخدر توسط دولت قانونی یمن

بر اساس اطلاعات و اسناد امنیتی دولت قانونی یمن، نیروهای دریایی و امنیتی در یک عملیات مشترک حدود 78 محموله مواد مخدر را هنگام قاچاق به یمن در بازه زمانی سپتامبر 2016 تا آوریل 2022 کشف و ضبط کردند.

در سال 2018 بیش از 17 محموله، در سال 2019 حدود 22 محموله، در سال 2020 نوزده محموله، در سال 2021 هشت محموله و در سه ماهه اول سال 2022 سه محموله مواد مخدر کشف و ضبط شده است.

بر اساس این اطلاعات، به جز 12 محموله که از ژوئیه 2020 در سواحل یمن توقیف شد، بقیه محموله‌ها در داخل خاک یمن ضبط شدند. این مواد مخدر اغلب درون محموله‌های تسلیحاتی یا در قایق‌ها و کشتی‌های قاچاق کالا حمل و نقل می‌شده است.

طی یک سال گذشته حدود 5 تن انواع مواد مخدر با مشارکت نیروهای دولت یمن کشف و معدوم شد. از این مقدار کشف‌شده بیش از 6 هزار قرص کاپتاگون، 330 قرص کوکائین، حدود 530 قرص کریستال و حدود 116 کیلوگرم هروئین بود.

دو منبع امنیتی که یکی از آنها جز مقامات سابق امنیتی استان الجوف است، تصریح کردند که این مواد از ایران، لبنان، آمریکای جنوبی، پاکستان و افغانستان وارد شده و توسط مافیای سپاه پاسداران ایران با همکاری حوثی‌ها خریداری و بواسطه این شبه‌نظامیان به داخل یمن قاچاق شده است.

از جمله دلایل رونق تجارت مواد مخدر، نیاز حوثی‌ها به منابع مالی جهت بسیج جنگجویان در جبهه‌های جنگ و تضمین بقای آنها در آنجا است.

منابع خبری همچنین از گسترش استعمال روزافزون مواد مخدر در میان جنگجویان حوثی در جبهه‌ها خبر دادند.

این منابع تاکید کردند، بسیاری از نیروهای حوثی به حشیش و مواد مخدر معتاد شده‌ و برای به دست آوردن مواد مخدر جذب حوثی‌ها می‌‌شوند.

منابع مذکور یادآوری کردند، رهبران حوثی با مافیای سپاه پاسداران و حزب‌الله که سال‌ها در زمینه قاچاق مواد مخدر و آثار باستانی در کشورهای مختلف جهان فعالیت می‌کنند، ارتباطی تنگاتنگ دارند.

منابع امنیتی و نظامی درباره نقطه ورود مواد مخدر به یمن گفتند، این مواد عمدتا از طریق سواحل الحدیده و سه بندرگاه آن که تحت کنترل حوثی‌ها است، وارد می‌شود.

طبق گزارش‌های امنیتی، محموله‌های مواد مخدر در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها بازرسی نمی‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم