خامنه‌ای در دیدار با اسد مدعی شد: اعتبار سوریه بیشتر از گذشته شده است

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران در دیدار با اسد، با تاکید بر تقویت محور «مقاومت» عنوان کرد، «مذاکره» با کشورهای غریی در تعیین آینده منطقه تاثیری ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در تهران با ادعای قدرتمند‌شدن این کشور پس از جنگ داخلی ده ساله، به‌طور ضمنی از عادی‌شدن روابط دمشق با کشورهای عربی انتقاد کرد.

خامنه‌ای، یک‌شنبه 18 اردیبهشت سوریه را نزد ملت‌های منطقه «سرافراز» خواند و مدعی شد: «سوریه امروز، سوریه قبل از جنگ نیست، اگرچه آن زمان خرابی‌ها نبود اما احترام و اعتبار سوریه اکنون بسیار بیشتر از گذشته است و همه به این کشور به‌عنوان یک قدرت نگاه می‌کنند.»

Advertisement

خامنه‌ای با انتقاد ضمنی از روند گشایش روابط سوریه با کشورهای عرب گفت، «باید از تجربه‌های گذشته، خط آینده را روشن کرد.»

تکیه رهبر ایران بر افزایش احترام و اعتبار رژیم سوریه در حالی صورت می‌گیرد که دیدار رئیس‌ جمهوری این کشور از ایران از پیش اعلام نشده بود و در ساعاتی که این خبر توسط رسانه‌های وابسته به حکومت ایران منتشر شد، بشار اسد ایران را به مقصد دمشق ترک کرده بود.

خامنه‌ای در دیدار امروز با اسد، ارتباط دو کشور را «حیاتی» خواند و تاکید کرد که نباید بگذاریم «پیوند و ارتباط میان دو کشور ضعیف شود، بلکه باید آن را هر چه ممکن است تقویت کنیم.»

رهبر ایران سه سال پیش در دیدار با اسد نیز ایران و سوریه را «عمق راهبردی» یکدیگر خواند و تاکید کرده بود: «هویت و قدرت جریان مقاومت وابسته به این ارتباط مستمر و راهبردی است».

با این وجود ناظران از کمرنگ‌شدن تدریجی نفوذ ایران در سوریه و افزایش تمایل اسد به برقراری مجدد روابط با کشورهای عرب خبر می‌دهند.

رئیسی و بشار اسد
رئیسی و بشار اسد

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران نیز در دیدار با اسد گفت: «آنچه آینده منطقه و فلسطین را تعیین می‌کند، میز مذاکره و پیمان‌هایی مانند اسلو، کمپ دیوید و معامله قرن نیست، بلکه مقاومت ملت‌ها عامل تعیین کننده نظم جدید منطقه‌ای است.»

بشار اسد هم در این دیدارها از حمایت‌های مالی و نظامی ایران و یادآوری نقش قاسم سلیمانی، فرمانده مقتول نیروی قدس سپاه پاسداران در این رابطه قدردانی کرد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نیز سوم فروردین گذشته در سفری به دمشق و در دیدار با اسد از «اشتراک دیدگاه‌های دو کشور درباره بسیاری از مسائل و موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی» سخن گفت و بر «تداوم حمایت جمهوری اسلامی ایران» از دولت سوریه تاکید کرد.

اسد از سال 2011 و همزمان با آغاز جنگ داخلی در سوریه دو بار مخفیانه به ایران سفر و بلافاصله ایران را ترک کرده است.

در اولین سفر او به ایران در اسفند 1397، قاسم سلیمانی وی را همراهی می‌کرد. آن سفر نیز که در زمان دولت روحانی انجام شد، مخفیانه و بدون اطلاع جواد ظریف، وزیر خارجه وقت انجام شد که به استعفای ظریف انجامید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم