.
.
.

ایران جایگزین نیروهای روسیه در مناطق مرکزی سوریه می‌شود

پایگاه تیپ 48 ارتش سوریه به پایگاهی برای استقرار نیروهای سپاه قدس تبدیل شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داد، ایران با بهره‌گیری از انتقال نیروهای روسی برای جنگ در اوکراین، به افزایش نفوذ خود در مناطق مرکزی سوریه به‌ویژه در مناطق جنوبی استان حماه اقدام کرده است.

این سازمان حقوق بشری سوریه شنبه 16 آوریل در گزارشی اعلام کرد، پایگاه تیپ 47 ارتش سوریه در «جبل معرین» در جنوب حماه به پایگاهی برای استقرار نیروهای قدس سپاه تبدیل شده است.

بنا به این گزارش، پایگاه مذکور و فرودگاه نظامی حماه مسئول مدیریت و هماهنگی نیروهای وابسته به ایران در استان حماه هستند.

به گفته منابع آگاه سوری، تیپ 47 زرهی ارتش سوریه به‌طور کامل در اختیار سپاه قدس ایران قرار گرفت.

گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه افزوده، پایگاه تیپ 47 به مرکز جذب و آموزش نیروهای وابسته به ایران تبدیل شده و اخیرا نیز شاهد ورود تسلیحات راهبردی و نیروهای فراوانی بوده است.

مرکز سوریه

پیشتر و با عقب‌نشینی ارتش روسیه و شبه‌نظامیان وابسته به آن از برخی مکان‌های استراتژیک در مرکز سوریه، نیروهای وابسته به سپاه پاسداران ایران با 40 خودروی زرهی و 17 خودروی حامل دوشکا به همراه ده‌ها نفربر حامل نیروهای حزب‌الله لبنان انبارهای راهبردی اسلحه و مهمات «مهین» در شرق حمص را در اختیار گرفتند.

طبق گزارش منابع خبری، جابجایی‌ نیروهای وابسته به ایران در نتیجه عقب‌نشینی کامل نیروهای ویژه روسیه موسوم به «واگنر»، حدود 200 سرباز لشکر پنجم روسیه، 23 خودروی زرهی و تعداد زیادی خودروهای نظامی دیگر و تجهیزات لجستیکی و مخابراتی از سوریه بوده است.

نیروهای ارتش سوریه در استان حماه
نیروهای ارتش سوریه در استان حماه

این گزارش‌ها افزودند که 5 هلیکوپتر روسی نیز پادگان مهین را ترک کرده و به همراه دیگر نیروهای روسیه به سوی فرودگاه نظامی تدمر در شرق حمص انتقال یافتند.

طبق این گزارش، با خروج نیروهای روسی انبارهای اسلحه مذکور به طور کامل در اختیار نیروهای ایرانی، حزب‌الله و لشکر چهارم ارتش سوریه قرار گرفت.

تحرکات نیروهای نیابتی ایران در حالی است که بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل پیشتر از ادامه حملات ارتش کشورش به محل استقرار نیروهای وابسته به ایران در سوریه خبر داده بود.

اسرائیل طی سال‌های اخیر صدها هدف نظامی مربوط به ارتش سوریه، نیروهای وابسته به ایران و حزب‌الله را در خاک سوریه هدف قرار داده که اخیرا سرعت و دامنه تهاجم به این اهداف را بیشتر کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم