دو قایق بمب‌گذاری شده حوثی‌ها در دریای سرخ منهدم شد

دولت یمن سپاه پاسداران ایران را متهم کرد که با نظارت، برنامه‌ریزی و دادن تسلیحات به حوثی‌ها در اجرای این دست عملیات‌ها نقش دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش یمن از انهدام دو قایق بمب‌گذاری شده شبه‌نظامیان حوثی تحت‌الحمایه ایران در آب‌های سرزمینی شمال غربی دریای سرخ خبر داد.

مرکز رسانه‌ای ارتش یمن، شنبه 26 فوریه، در بیانیه‌ای فوری، کوتاه و بدون اشاره به جزئیات اعلام کرد: «یگان‌ دریایی منطقه پنجم نظامی، دو قایق بمب‌گذاری شده متعلق به شبه‌نظامیان حوثی نیابتی ایران را در حالی که قصد داشتن از آب‌های سرزمینی شمال غربی دریای سرخ عبور کنند، منهدم کرد.»

ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن نیز چند روز پیش، یک قایق بمب‌گذاری شده متعلق به شبه‌نظامیان حوثی را در جنوب دریای سرخ منهدم کرد.

ائتلاف در این رابطه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که شبه‌نظامیان حوثی از بندر الحدیده به عنوان مبدأ حرکت قایق بمب‌گذاری شده، استفاده کردند و استفاده حوثی‌ها از این بندر، آزادی کشتیرانی و تجارت جهانی را تهدید می‌کند.

از سویی دولت یمن، شنبه 26 فوریه، ادامه تلاش‌های شبه‌نظامیان حوثی برای هدف قرار دادن کشتی‌های تجاری را نتیجه طبیعی سکوت بین‌المللی و چشم‌پوشی از اقدامات آنها دانست که امنیت خطوط کشتیرانی و تجارت جهانی در دریای سرخ و تنگه باب المندب را تهدید می‌کند.

دولت یمن همچنین سپاه پاسداران ایران را متهم کرد که با نظارت، برنامه‌ریزی و دادن تسلیحات به حوثی‌ها در اجرای این قبیل عملیات نقش دارد.

معمر الاریانی، وزیر اطلاع‌رسانی یمن، شنبه 26 فوریه گفت که شبه‌نظامیان حوثی، سکوت و بی‌توجهی بین‌المللی در قبال جنایات، تخلفات و اقدامات تروریستی خود را به مثابه «چراغ سبزی برای تشدید تنش تلقی می‌کنند.»

الاریانی در حساب خود بر «توییتر» تأکید کرد که رژیم تهران، این فعالیت‌ها را برای نمایش ابزارهای خود در منطقه و در جهت ابراز توانمندی‌های خود در برهم‌زدن امنیت و ثبات منطقه و تهدید منافع بین‌المللی، هدایت و سازماندهی می‌کند.

وزیر اطلاع‌رسانی یمن از جامعه بین‌المللی، سازمان ملل، شورای امنیت و فرستادگان سازمان ملل و آمریکا خواست تا صراحتا، اقدامات تروریستی شبه‌نظامیان حوثی که از مبداء بنادر الحدیده صورت می‌گیرد را محکوم کرده و به مسئولیت‌های خود در قبال این تجاوزات عمل کنند.

الاریانی همچنین خواستار تلاش برای گنجاندن شبه‌نظامیان حوثی در فهرست سازمان‌های تروریستی، تحت پیگرد قرار دادن و محاکمه رهبران آنها در دادگاه‌های بین‌المللی شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید