فهرست نامزدهای ریاست‌جمهوری عراق اعلام شد

حزب دموکرات فؤاد حسین وزیر خارجه سابق را به‌عنوان جایگزین هوشیاز زیباری و اتحادیه میهنی کردستان برهم صالح را نامزد کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پارلمان عراق، سه‌شنبه 22 فوریه، فهرستی از نامزدهای ریاست‌جمهوری از جمله برهم صالح، رئیس جمهوری فعلی عراق را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، فهرست جدید شامل 33 نامزد از جمله ریبر بارزانی است که از سوی حزب دموکرات کردستان نامزد شده است.

پارلمان عراق روز گذشته اعلام کرد که 59 نفر برای نامزدی ریاست‌جمهوری درخواست کرده‌اند که نام 26 نامزد از کل فهرست به دلایل مختلف حذف شد.

گفتنی است که اخیراً اختلافات زیادی میان دو حزب اصلی کردهای عراق تشدید شده است، حزب دموکرات‌ به‌رغم معرفی فؤاد حسین، وزیر خارجه سابق عراق به‌عنوان جایگزین هوشیار زیباری که حذف شد، همچنان بر نامزدی زیباری اصرار می‌ورزد.

حزب اتحاد میهنی کردستان عراق نیز نام برهم صالح رئیس‌جمهوری فعلی را به‌عنوان نامزد این حزب مطرح کرده است.

اختلاف عمیق‌تر و دشوارتر بر سر سمت ریاست‌جمهوری که پستی تشریفاتی تلقی می‌شود، اختلافی است که بین جنبش صدری‌ها به رهبری مقتدی صدر که با حزب «دموکراتیک» کردستان ائتلاف کرده با کمیته هماهنگی شیعی (ائتلاف الفتح، به رهبری هادی العامری و دولت قانون نوری المالکی) است.

مالکی و سایر احزاب و جناح‌های وابسته به تهران خواستار تشکیل حکومت توافقی هستند تا بتوانند شکست خود در انتخابات پارلمانی اخیر را از طریق توافقات کلی برای تشکیل حکومت و با گرفتن حداقل چند پست در دولت جدید جبران کنند اما جریان صدری‌ها که با سنی‌ها و کردها ائتلاف کرد‌ه‌اند، خواهان تشکیل دولت اکثریت ملی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید