سفیر آمریکا در اسرائیل: احیای «برجام» دست تل‌آویو را نخواهد بست

توماس نایدز: اسرائیلی‌ها حق دارند برای دفاع از کشور خود، آنچه را که صلاح می‌دانند انجام دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

توماس نایدز، سفیر ایالات متحده در اسرائیل، می‌گوید اسرائیل اجباری ندارد که به هرگونه توافق منعقدشده میان آمریکا و ایران پای‌بند باشد، و احیای «برجام» دست اسرائیل را نخواهد بست.

به گزارش «جوییش اینسایدر»، نایدز که در گردهمایی «کنفرانس رؤسای سازمان‌های بزرگ یهودی آمریکا» سخنرانی می‌کرد، گفت: «اسرائیلی‌ها حق دارند برای دفاع از کشور خود، آنچه را که صلاح می‌دانند انجام دهند. بنابراین هیچ‌کس قصد ندارد دست اسرائیلی‌ها را ‌ببندد.»

سفیر آمریکا در اسرائیل درباره رویکرد دولت بایدن به مذاکرات وین گفت: «رئیس‌جمهور [بایدن] متعهد است که اطمینان حاصل کند ایرانی‌ها به سلاح هسته‌ای دست پیدا نمی‌کنند.»

نایدز افزود: «اینکه چگونه این کار را انجام دهیم، و چگونه روی غنی‌سازی 90 درصدی تمرکز کنیم، و اینکه توافق تا سال 2030 باشد، یا تاریخی فراتر از آن باشد، یا اینکه دور جدیدی از مذاکرات را آغاز کنیم، جزئیاتِ تمام این‌ها مشروط به این است که به آن نقطه برسیم. هنوز به آنجا نرسیده‌ایم.»

نایدز درباره نقاط اشتراک و اختلاف دولت بایدن با دولت اسرائیل نیز صحبت کرد و گفت: «ما کاملا با اسرائیلی‌ها هماهنگ هستیم. هیچ کاری نمی‌کنیم که آنها در جریانش نباشند. من نمی‌گویم آنها با هر کاری که ما می‌کنیم یا نمی‌کنیم موافق هستند. اما می‌گویم که پشت پرده هیچ خبری نیست.»

سفیر آمریکا در اسرائیل درباره «رابطه کاری گرم» میان دولت بایدن و دولت اسرائیل نیز صحبت کرد و گفت دولت بایدن تقریباً بلافاصله پس از تشکیل دولت ائتلافی بنت-لاپید در آوریل 2021 با آن رابطه خوبی برقرار کرده است.

به گفته وی: «نفتالی بنت، نخست وزیر [اسرائیل]، روابط زیبایی با رئیس جمهور [بایدن] دارد، همانطور که یائیر لاپید، وزیر امور خارجه [اسرائیل]. امیدوارم این ادامه داشته باشد. این ائتلاف زیبایی است، هدف اسرائیل هم همین است. ما یهودی‌ها باید به این اتفاق افتخار کنیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید