بنیامین نتانیاهو خواستار «اقدام تهاجمی مداوم» علیه ایران شد

نتانیاهو: توافق قدیمی پیشاپیش راه ایران را برای رسیدن به بمب اتم هموار کرده بود. توافق جدید حتی از آن هم بدتر است.

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل، با اشاره به مذاکرات وین برای احیای توافق «برجام»، گفت که توافق در حال شکل‌گیری حتی از توافق قبلی نیز «بدتر» است، و خواستار «اقدام تهاجمی مداوم» علیه «متجاوزترین و مسموم‌ترین رژیم روی کره زمین» شد.

نتانیاهو که روز دوشنبه 21 فوریه با شبکه تلویزیونی خبرگزاری «آی24نیوز» اسرائیل گفت‌وگو می‌کرد گفت: «توافق قدیمی پیشاپیش راه ایران را برای رسیدن به بمب اتم هموار کرده بود. توافق جدید حتی از آن هم بدتر است.»

به گفته رهبر آپوزیسیون پارلمان اسرائیل: «توافق جدید، با تاییدیهٔ بین‌المللی به رژیم ایران اجازه می‌دهد اورانیوم را به صورت نامحدود غنی‌سازی کند. به علاوه، میلیاردها دلار در اختیار آنها می‌گذارد تا کارزار تروریستی خود در خاورمیانه و سراسر جهان را ادامه دهند.»

نتانیاهو با رویکرد دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در قبال ایران مخالفت کرد، و در عوض خواستار تحریم‌های شدید علیه جمهوری اسلامی و ارائه یک «تهدید نظامی معتبر» برای بازدارندگی تهران شد.

به گفته وی: «راه متوقف کردن رژیم ایران اِعمالِ فشار شدید روی آنهاست، و این همان کاری است که من از دولت قبلی ایالات متحده خواسته بودم، و این همان کاری است که آنها انجام دادند.»

به گفته «آی24نیوز»، اگرچه ایران حتی تحت کارزار «فشار حداکثری» دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، به توسعه برنامه هسته‌ای تسلیحاتی خود ادامه داد، نتانیاهو بر این باور است که رویکرد وی مانع پیشرفت تهران شده بود.

به گفته وی: «ما موساد را به قلب تهران فرستادیم تا آرشیو هسته‌ای مخفی آن‌ها را که نشان می‌داد به دنیا دروغ گفته‌اند، از ایران خارج کنیم. این اقدامات، اقدامات عملیاتی، تحریم‌های اقتصادی، و تهدید معتبر به اقدام نظامی همان چیزی است که برنامه هسته‌ای ایران را ده سال عقب انداخت.»

نخست وزیر پیشین اسرائیل در نهایت تاکید کرد: «امروزه همه می‌توانند آشکارا مشاهده کنند که آنچه برای توقف تهدید ایران لازم است، اقدام تهاجمی مداوم علیه متجاوزترین و مسموم‌ترین رژیم روی کره زمین است. هیچ‌کس نمی‌خواهد رژیم آیت‌الله‌ها هسته‌ای شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید