وزیر خارجه سعودی: توافق هسته‌ای با ایران باید به مسائل منطقه بپردازد

نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا به «العربیه»: به زودی فرستاده اتحادیه اروپا برای منطقه خلیج تعیین خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی تاکید کرد که کشورش امیدوار است اتحادیه اروپا در ارتباط با امنیت و ثبات منطقه خاورمیانه ایفای نقش کند.

وزیر امور خارجه سعودی دوشنبه 21 فوریه، طی گفت‌وگو با «العربیه»، با اشاره به نقش مهم اتحادیه اروپا در مذاکرات وین، افزود: «آنچه برای پادشاهی عربی سعودی اهمیت دارد این است که توافق هسته‌ای با ایران، سرآغازی برای رسیدگی به مسائل منطقه باشد.»

نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در گفت‌وگوی اختصاصی با «العربیه» گفت:«اتحادیه اروپا، سعودی را در جریان نتایج مذاکرات وین میان ایران و قدرت‌های بزرگ خواهد گذاشت.»

به گفته او امنیت کشورهای خلیجی برای کشورهای اتحادیه اروپا مهم است و این اتحادیه به زودی فرستاده‌ اروپایی را در کشورهای شورای همکاری خلیج منصوب خواهد کرد.

نقش شورای همکاری خلیج و اتحادیه اروپا

این در حالی بود که سعد العریفی، سفیر سعودی در اتحادیه اروپا دوشنبه 21 فوریه، تاکید کرد که در نشست کشورهای شورای همکاری خلیج و اروپا در بروکسل، چندین پرونده از جمله امنیت ملی، انرژی، اقتصاد دیجیتال و نقش کشورهای خلیجی و اروپا در بهبود وضعیت انسانی در یمن، مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

العریفی در گفت‌وگو با «العربیه» افزود که سعودی و همه کشورهای شورای همکاری خلیج امیدوارند ایران از تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای دست برداشته و حمایت خود را از شبه‌نظامیان تروریستی که امنیت منطقه را بر هم می‌زنند، متوقف کند.

هماهنگی مشترک

شایان ذکر است که فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه سعودی شنبه 19 فوریه در دیدار با جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، درباره روابط سعودی و اتحادیه اروپا و همچنین راه‌های تقویت و حمایت آن در تمامی زمینه‌های همکاری و هماهنگی مشترک، گفت‌وگو کرد.

دو طرف در خصوص برنامه هسته‌ای ایران و مذاکرات بین‌المللی در این زمینه و همچنین راه‌های تقویت تلاش‌های مشترک برای توقف تجاوزگری شبه‌نظامیان تروریست حوثی علیه یمن و مردم آن که مانع دستیابی به راه‌حل سیاسی در یمن هستند، به تبادل‌نظر پرداختند.

آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی

در این دیدار همچنین آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و تلاش‌های انجام شده در این راستا بویژه تقویت صلح و امنیت بین‌المللی، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وزیر امور خارجه سعودی در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، در دیدار با نیلز آنن، وزیر مشاور در وزارت همکاری‌های اقتصادی و توسعه آلمان، روابط مستحکم سعودی و آلمان و راه‌های تقویت و حمایت همه جانبه از آن در تمامی زمینه‌های همکاری و هماهنگی مشترک را مورد بررسی قرار داد.

وزیر خارجه سعودی، یکشنبه 20 فوریه نیز در دیدار با سایمون کاوونی، وزیر امور خارجه ایرلند، روابط سعودی و ایرلند و راه‌های تقویت و حمایت از آن در همه عرصه‌های همکاری و هماهنگی مشترک را مورد بحث و بررسی قرار داد.

طرفین در این دیدار، درباره شماری از مسائل و تحولات در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و در راس آن، تقویت امنیت و ثبات و تلاش‌های دو کشور در راستای تحکیم ارکان صلح در منطقه و جهان گفت‌وگو کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید